i m _.«s verpakkingen meer dan een keer te gebruiken. Navulbare verpakkingen zorgen ervoor dat u niet steeds een geheel nieuwe verpakking hoeft te kopen. U koopt dan den maal een produkt, bijvoorbeeld in een stevige verpakking. Als die leeg is, gooit u het niet weg, maar koopt u hetzelfde pro dukt in een navulverpakking. Vaak is dat een lichtgewicht verpakking die, als u de inhoud in de 'oude' verpak king hebt overgedaan, lichter en dus minder materiaal bevat. Fabrikanten komen op steeds meer terreinen met navulbare verpakkingen: van vochtig toi- ietpapier tot wasverzachters. Op het kleinste kamertje Voor op het toilet zijn ver- schillende produkten met een navulling te koop. Bijvoor beeld vochtig toiletpapier: u koopt de eerste keer een kunststof doosje met daarin het vochtige toiletpapier. Is het doosje leeg, dan kunt u een los pakje met velletjes vochtig toiletpapier kopen en deze in het doosje doen. Het zelfde systeem bestaat voor vochtige doekjes om babybil- letjes schoon te maken. Ook toiletblokken zijn met navul ling verkrijgbaar. Het plastic houdertje kunt u steeds opnieuw met de reinigende blokjes vullen. De navulver- pakkingen van wc-reinigers zijn flessen, die van dunner, lichter en slapper materiaal gemaakt zijn dan de 'moeder'fles. Was en afwas Als u een vaatwasmachine hebt, kunt u het waspoeder in een grote kunststof verpak king met handvat kopen. De navulling zit in een plastic zak, die u overgiet in de grote ver pakking. Wasverzachters zijn vaak in een plastic fles of grote, kartonnen doos ver krijgbaar. De navulling zit in geconcentreerde vorm in klei- ne, kartonnen doosjes. Dit giet u over in de grote verpak king en u lengt het aan met water. Schoonmaakartikelen Bij ruitenreinigers en zeep- pompjes koopt u eenmalig een (plasdc) fles met pompje. Daarna hoeft u alleen maar de navullingen met een gewone dop erop te kopen, want u schroeft het pompje gemakke- lijk van van de ene fles op de andere. Zo bespaart u het materiaal waar het pompje van gemaakt is. Luchtverfrissers Voor luchtverfrissers kunt u tegenwoordig een navulling kopen waarmee u een stenen kruikje vult. Dit verspreidt enige tijd een aangename geur. Scheermeshouder Tot slot kunt u ook met scheermesjes het milieu spa- ren, door een goede houder te kopen waar de nieuwe mesjes ingaan. U hoeft dan niet steeds zowel de houder als de mesjes weg te gooien. AllerHande 111

Allerhande | 1992 | | pagina 113