met z o R G K I E S U W ftp Het aanbod in deodorants is groot en daardoor is de keus moeilijk. Er is niet alleen verschil in geur, maar ook verschil in werking. odorex h Transpireren, dat doen we allemaal. En dat is maar goed ook. Want door te transpire ren wordt de temperatuur van ons Iichaam op het juiste niveau gehouden en worden tegelijkertijd afvaistoffen afge- voerd. Verdeeld over het Iichaam bevinden zich miljoe- nen zweetkliertjes. Samen kunnen die kliertjes wel enke- le liters vocht per dag afschei- den. Vaak hebben we dat niet Omdat huidbacterien vooral in groten getale onder de oksels voorkomen, is daar ook een deodorant op zijn plaats. Een deodorant bevat een bac- teriedodende stof en parfum om transpiratiegeur te ver- dringen. De vochtproduktie van de zweetkliertjes wordt nfet door een deodorant ver- minderd, wat wel het geval is bij een anti-transpirant. Deodorants zijn er in een paar soorten: fris, mild en extra geurig. Bij Albert Heijn vindt u alle soorten, van verschillen- de merken. Zo zijn er frisse deodorant Wat betekent deodorant? Het woord 'deodorant1 is gevormd uit het Latijn. 'De' (van/weg) en 'odor' (geur). Dus: weg geur. in de gaten: alleen als het heel erg warm is, of bij spanning of inspanning, merken we bij- voorbeeld op dat onze rug nat wordt. Daar komt bij dat transpiratievocht op zich reuk- loos is. Pas als het in aanra- king komt met huidbacterien, kan het onaangenaam gaan ruiken. Om transpiratiegeur tegen te gaan zal er aandacht aan de persoonlijke hygiene besteed moeten worden. Dat bete kent: minimaal ddn keer per dag wassen met zeep. deodorants van het AH merk, Fa, Odorex en van 8x4. Milde deodorants (voor mensen met een gevoelige huid) zijn er van het nieuwe merk Sanex en Fa Light. Wie de voorkeur geeft aan extra geurige deodorants speciaal voor mannen, kan onder andere kiezen uit Old Spice, Insignia en het AH merk 'For Men'. De genoemde soorten deodo rants zijn voor de meeste mensen afdoende. Maar is er sprake van overmatige transpi- ratie, dan bieden anti-transpi- rants (ook wel anti-perspirants genoemd) uitkomst. Deze ver- minderen de vochtproduktie van de okselzweetkliertjes, ter- wijl ze, doordat er een prettige geur aan toegevoegd is, meteen ook de transpiratie geur overstemmen. Anti- transpirants mogen echter niet al te vaak worden gebruikt, omdat ze een aluinachtige stof bevatten die de huid doet krimpen en zo de zweetklieren afsluit. Odorex Extra Dry en AH And Transplant zijn twee voorbeelden van anti-transpi- rants. En voor de bestrijding van een echt grote vochtpro duktie is er daarnaast ook Odorex in een flacon. Zowel de deodorants als de anti-transpirants in het uitge- breide AH-assortiment zijn er in de vorm van spuitbussen, verstuivers, sticks en rollers. Het voordeel van een spuitbus is duidelijk: de deodorant/ anti-transpirant kan er op een handige en meest hygienische manier door worden aange- bracht. Overigens geldt voor een verstuiver vrijwel hetzelf- de. Een voordeel daarvan is bovendien dat sommige mer ken een navulverpakking heb ben, die een stuk voordeliger is. Maar welke vorm u uitein- delijk ook kiest, belangrijk is dat u de deodorant/anti-trans- pirant goed gebruikt. Afhan- kelijk van uw persoonlijke omstandigheden en het weer is het noodzakelijk dat u het produkt van uw keuze 6in of twee keer per dag aanbrengt. Ni het wassen, wel te ver- staan. Want zoals gezegd: transpiratiegeur kunt u alleen voorkomen in combinade met qen goede hygiene. De iabrikanten van deodo rants en anti-transpirants zijn voortdurend bezig met onder- zoek. Dat met name gericht is op het zoeken naar stoffen die zo huidvriendelijk mogelijk zijn en bij niemand irritaties kunnen veroorzaken. Deze ontwikkelingen sluiten nauw aan bij die in de totale cosme- ticabranche, waar steeds kriti- scher wordt gekeken naar het effect van bestanddelen van cosmetica op de huid. De ver- wachting is daarom dat de komende jaren diverse nieuwe deodorants op de markt zullen komen die nog huidvriendelij- ker zijn dan de huidige. AllerHande 53

Allerhande | 1992 | | pagina 53