KWALITEIT VAN HET ZUIDELIJK HALFROND I Sinaasappels, grapefruits, mandarijnen, citroenen... Vroeger waren ze er alleen in de winter. Tegenwoordig kunt u het hele jaar door van sappige en gezonde citrusvruchten van uitstekende kwaliteit genieten. Ook hartje zomer. Albert Heijn reist ervoor naar Zuid-Amerika. zomer citrus Citrusfruit is lekker en vitami- nerijk. Om z6 te eten of uit te persen voor-een glaasje puur sap of voor een cocktail. Maar citrus leent zich ook uitste- kend voor een frisse, zomerse salade, een vruchtenbowl, des serts of een fruitig accent aan een hoofdgerecht. Vroeger was het heel moeilijk om buiten de wintermaanden citrusvmchten van goede kwa liteit te importeren. De aan- voer lag voornamelijk rond de Kerst. En nog altijd zijn december en januari de maan- den waarin de aanvoer uit bij- voorbeeld Spanje en Israel het grootst is. Maar ook de rest van het jaar is citrus volop verkrijgbaar. Dat heeft, voor Rode grapefruit Mandarijn zover het Spanje betreft, voor- al te maken met de aanplant van nieuwe rassen die pas rij- pen als het traditionele seizoen voorbij is. Valencia Late bij- voorbeeld. En Navel Late. De toevoeging 'Late' zegt het al. Ook de verschillende 'klimaat- zones', waarin de laatste jaren citrusplantages zijn aangelegd, spelen een rol. Als de oogst in het ene gebied erop zit, kan er in het volgende begonnen worden met oogsten. Door deze veranderingen loopt het seizoen in Europa tegenwoor dig al van oktober tot half juli! Groene schil: veel sap Om de maanden tot het nieu we Spaanse seizoen te over- bruggen, importeert Albert Heijn citrusfruit dat op het zuidelijk halfrond groeit. Als het hier hoog zomer is, is het daar immers winter en dat is de citrusdjd. Dan haalt AH citrus uit Zuid-Amerika: Argentinie en Brazilie. Soms maken we een uitstapje naar Australie. Van half juli tot begin novem- ber komen de perssinaasappels van AH (in het groene net) uit Brazilie. Ze worden geteeld op een grote sinaasap- pelplantage die luistert naar de naam Sete Lagoas (zeven meertjes). In tegenstelling tot de Spaanse sinaasappels hebben de Brazi- liaanse dikwijls een groenach- AllerHande 41

Allerhande | 1992 | | pagina 41