Droog en koel bewaren Tarwebloem met EKO-keurmerk Vezelrijk volkoren tarwemeel Bloem en meel zijn lang houdbaar. Maar er kan bederf optreden. Vochtig geworden meel kan ver- zuren of gaan schimmelen. Er kunnen insecten, zoals de meelmijt, in terecht komen. Bewaar meel- en bloemsoorten op een droge en koele plaats. U kunt het beste goed afsluitbare voorraadbussen of potten gebruiken. Witte tarwebloem is dan onge- veer 1 jaar houdbaar. Volkoren tarwemeel is wat korter houdbaar. In de zomer ca. 1 maand en's winters wat langer: ca. 2 tot 3 maanden. de zemelen zijn duidelijk te zien. In principe kunt u volkoren tarwemeel op dezelf- de manier gebruiken als witte bloem. Doordat volkoren tar wemeel minder glad is dan bloem, krijgt uw brood of gebak wel een andere struc- tuur. Het deeg voor brood wordt zwaarder en rijst daar- door minder makkelijk en de structuur van gebaksoorten wordt wat losser en korreliger. Als u dit een probleem vindt, kunt u ook een deel (bijvoor- beeld de helft) van het volko ren tarwemeel door bloem vervangen. Als u volkoren tar wemeel als bindmiddel voor bijvoorbeeld soepen of sauzen wilt gebruiken, moet u er rekening mee houden dat de bindkracht iets minder is, waardoor u dus wat meer meel moet gebruiken. Bij de teeit van produkten wordt tegenwoordig steeds meer rekening gehouden met milieu-aspecten. Zo is er ook tarwebloem met het EKO- keurmerk (Koopmans). Deze bloem is gemalen uit graan dat verbouwd is zonder che- mische meststoffen en bestrij- dingsmiddelen. EKO-tarwe- bloem ziet er hetzelfde uit als gewone tarwebloem en kan op dezelfde manier worden gebruikt. 1. Witte tarwebloem 2. Patent tarwebloem 3. Ecologische tarwebloem 4. Vlugbloem 5. Volkoren tarwemeel stoom. De kleine klontjes die hierdoor ontstaan worden ver- volgens al rondstuivend gedroogd tot kleine korreltjes granulaat) ontstaan. Dit granulaat lost heel gemakke- lijk op in een vloeistof. In volkoren tarwemeel zijn alle bestanddelen van de tarwe- korrel aanwezig. Het is dan ook beige-achtig van kleur en Albert Heijn heeft witte bloem en patentbloem. De uitmalingsgraad van patent bloem is lager dan die van gewone witte bloem. Patent bloem is dus nog blanker van kleur. Voor fijne, luchtige gebaksoorten zoals biscuitge- bak of moscovisch gebak kunt u het beste patentbloem nemen. Voor alle andere doel- einden kunt u geheel naar eigen voorkeur witte bloem of patentbloem gebruiken. Wanneer u bloem aanmaakt om een gerecht mee te binden of als u er beslag mee maakt, moet u eerst gelijke hoeveel- heden bloem en vocht door elkaar roeren tot een glad papje. Daarna kunt u al roe- rend meer vocht toevoegen. Dit om te voorkomen dat er klontjes ontstaan. Met vlug bloem is dit probleem opge- lost. Vlugbloem bestaat uit een melange van verschillende tarwebloemsoorten. Dit bloemmengsel wordt rondge- stoven onder toevoeging van AllerHande 39

Allerhande | 1992 | | pagina 39