BROODNODIG BASISPRODUKT Meel en met name tarwemeel is een onmisbaar basisprodukt. Want zonder meel bak je bijvoorbeeld geen brood of koekjes. Maar wat is het verschil tussen tarwemeel en tarwebloem en wat is nu eigenlijk patentbloem? Van korrel tot bloem m mee Na de oogst wordt de tarwe- korrel vermalen tot tarwe bloem vermalen tarwekor- rel waarin kiemen en zemelen met het blote oog niet waar- neembaar zijn) of tot tarwe meel vermalen tarwekorrel waaraan kiemen en zemelen geheel of gedeeltelijk onttrok- ken zijn). Bloem en meel wor- den gebruikt voor het berei- den van brood, beschuit, cream crackers en biscottes. Ook in allerlei soorten gebak en koekjes is bloem of meel den van de belangrijkste bestanddelen. En wist u dat bloem en meel ook basispro- dukten zijn bij de bereiding van allerlei soorten zoutjes en pasta? In uw eigen keuken zal een pak bloem vast niet ontbre- ken. Misschien bakt u regel- matig een taart of bakt u uw eigen brood. Ook bij het maken van soepen en sauzen of bij het paneren van vlees of vis zult u regelmarig de bloem pakken. Harde en zachte tarwe Een tarwekorrel bestaat uit een meellichaam, een zemel en een kiem. Het meellichaam bestaat uit zetmeel en neemt 80% van de korrel in beslag. De zemel (15 tot 18% van de korrel) is het vliesje dat om de korrel heen zit. Er zijn verschillende soorten en rassen tarwe. Er is bijvoor beeld zomer- en wintertarwe en zachte en harde tarwe. De hardheid van de tarwekorrel heeft te maken met de kwali- teit van de gluten (graaneiwit) in de tarwe. In Nederland en landen met een zeeklimaat groeit zachte tarwe die gluten van lagere kwaliteit bevat dan de harde tarwe die in landen met een landklimaat groeit. Gluten spelen een belangrijke rol bij het rijzen van brood- deeg. Door de aanwezigheid van gluten ontstaat een elas- tisch deeg en rijst het mooi. Na het oogsten worden de tarwekorrels eerst meerdere malen gereinigd, zodat zand, steentjes en andere ongerech- tigheden verdwijnen. Voor het malen wordt de tarwe iets vochtig gemaakt en laat men het een tijdje rusten. Hierna mengt de fabrikant of mole- naar, zoals hij nog steeds wordt genoemd, de verschil lende soorten tarwe door eikaar tot een melange die per merk verschilt. Nu kan de tarwe gemalen worden. Dit gebeurt tussen grote walsen: cilinders die tegen eikaar indraaien. Het maalsel wordt verschillende keren opnieuw gemalen en gezeefd in steeds grovere zeven. Een keer malen en zeven heet een passage. De meest blanke bloem komt uit de eerste passage en bestaat voor het grootste deel uit fijn- gemalen zetmeel. Daarna komen er steeds gro vere delen bij en wordt de bloem donkerder. We praten dan over uitmalingsgraad: hoe hoger de uitmalingsgraad, hoe minder fijn de bloem. 38 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 38