9 Nieuwjaarsbrood uit Griekenland Voorgebakken broodjes in enkele minuten ovenvers op tafel I N VAKANTIESFEER ronde bakvorm doorsnede ca. 30 cm, IMP brood VASSILOPITTA (Grieks nieuwjaarsbrood) (ca. 25 sneetjes) 700 g (patent)bloem, 1 zakje gedroogde gist (Oetker), 13/4 dl melk, 125 g boter of margarine, 5 eieren, 1 theelepel zout, 175 g suiker, 2 theelepels citroenrasp (Baukje), 1 eetlepel geroosterde sesamzaadjes (Zonnatura) of zakje blanke amandelen (a 65 g, Baukje), 0/2 eetlepel boter of margarine om in te vetten) Bereiden: In kom 200 g bloem en gist door elkaar roeren. Melk verwarmen tot lauw en door bloemmengsel roeren. Kom afdekken met vochdge doek (of plasticfolie) en ca. 1 uur op warme plaats zetten. In pannetje boter smelten en laten afkoelen. Andere kom in Vassiiopitta is een zoet Grieks nieuwjaarsbrood. Er wordt na het bakken een munt in verstopt. Het brood wordt om twaalf uur's nachts geserveerd. Degene die de munt vindt zal het hele jaar het geluk aan zijn kant hebben. pan met heet water zetten. Hierin 4 eieren, zout, suiker en citroenrasp kloppen tot suiker is opgelost. Dit mengsel met handmixer met deegha- ken door deeg mengen. Rest van bloem erdoor mengen. Ca. 10 minuten kneden tot elastisch deeg ontstaat, steeds een scheutje gesmolten boter toevoegen en erdoor kneden. Blijven kneden tot alle boter is opgenomen. Afdekken met vochdge doek (of plasticfolie) en ca. 2 uur op warme plaats laten rijzen tot volume ver- dubbeld is. Bakvorm invetten. Deeg opnieuw doorkneden en in vorm leggen. Afdekken met vochtige doek (of plasticfolie) en nog ca. 1 uur laten rijzen tot volume bijna verdubbeld is. Oven voorverwarmen op 175 °C of gasovenstand 3. In kopje ei loskloppen. Brood bestrijken met ei. Sesamzaad jes erover strooien of amande len erin drukken. Brood in midden van oven in ca. 40 minuten goudbruin en gaar bakken. Brood ca. 15 minuten in vorm laten afkoelen. Daar- na uit vorm nemen en op taartrooster verder laten afkoelen. Bereiden: ca. l'k uur (en ca. 4 uur wachttijd) Prijsp.sneetje: ca. f 0,35 Bevat per sneetje: 180 Calorieen vet 6 g- eiwit 5 g- koolhydraten 27 g H Zelf brood bakken is leuk om te doen, maar u hebt er natuurlijk lang niet altijd tijd voor. Inclusief rijstijd neemt het bakken van brood al gauw tweeeneenhalf uur in beslag. Dat doe je niet even op zondagmorgen. Dan bieden AH Voorgebakken brood jes uitkomst. Die zet u binnen tien minuten knapperig versge- bakken en nog warm op tafel. En natuurlijk niet alleen op zondag morgen, maar op elk moment van de dag. Handig om een voorraadje van in huis te heb ben. Dat kan makkelijk, want AH Voorgebakken broodjes en stok- broden zijn in hun speciale zuur- stofarme verpakking zeker acht weken houdbaar. En 00k de voorgebakken broodjes waar vlees in verwerkt is (worste- broodjes en saucijzebroodjes) kunt u zes weken bewaren. Dit geldt eveneens voor het nieuwe kaas/uienstokbrood. Dat is te danken aan het uiterst hygieni- sche bereidingsproces en de uit- gekiende verpakking. De broodjes worden in een bak- kerij gemaakt van een basis- brooddeeg van bloem, water, gist, wat zout en een broodver- beteraar (onder andere plantaar- dig vet dat het brood soepel en smeui'g maakt). Natuurlijk heeft elk broodje een eigen berei- dingswijze. Zo laat de AH huis- bakker de stokbroden, baguet tes en pistolets extra lang rijzen en worden de shoarmabroodjes in een speciale shoarma-oven op hete platen gebakken. Het bak- proces wordt bij voorgebakken broodjes halverwege gestopt. Het afbakken mag u thuis doen. Voordat de broodjes worden ver- pakt, wordt de lucht uit de stevi- ge verpakking gezogen en wordt er zuivere koolzuur in geblazen. Deze verpakking garandeert een lange houdbaarheid. Bij dit hele proces van bakken tot verpak- ken speelt hygiene een belangrij- ke rol. Er komen daarom nauwe- lijks mensenhanden aan te pas. Er is in het uitgebreide assorti- ment AH Voorgebakken broodjes voor elk wat wils en 00k voor ieder moment van de dag wel een geschikt broodje. U hebt de keuze uit de volgende soorten: saucijzebroodjes (4 stuks), worstebroodjes (4 stuks), kaiserbrotchen (4 stuks), shoar mabroodjes (6 stuks), hambur- gerbroodjes (4 stuks), crois sants (4 stuks), pistolets wit (4 stuks), pistolets bruin (4 stuks), Franse baguettes (2 stuks), Frans stokbrood (1 stuk), kaas/ uienstokbrood (2 stuks) en party- broodjes (12 stuks). De party- broodjes bestaan uit drie ver- schillende soorten kleine brood jes. Lekker bij een kopje soep of een buffet. AllerHande 17

Allerhande | 1992 | | pagina 17