r# Koel en droog bewaren s\ Aromatisch en een tikkeltje pittig Speciale uitjes met een karakteristieke smaak Tot de uienfamilie behoren de plant- en zaai-uien, bosuitjes, sjalotjes, maar ook bieslook, knoflook en prei. Ui is hele- maal ingeburgerd in de keu- ken. De smaak is heerlijk aro matisch en een tikkeltje pittig. De verschillende soorten heb- ben allemaal weer een iets ander uiterlijk en een iets andere smaak. Ook de toepas- sing verschilt. De grootste groep wordt gevormd door de gele plant- en zaai-uien. De naam slaat op hoe ze geteeld zijn, maar verder zijn het allebei gele uien. Plant-uien zijn kleine tweede- jaars uitjes die, na de winter- bewaring, opnieuw in de voile grond worden geplant. Dit overplanten gebeurt in febru- ari en in juli is de nieuwe oogst bij AH binnen. Deze uien van de nieuwe oogst zijn witter, harder en sappiger en de schil zit vaster. Zaai-uien zijn meteen in de voile grond gezaaid, groeien daarin op en worden vanaf augustus geoogst. Alle uien die bij AH te koop zijn komen van Nederlandse bodem. De boeren die aan AH leveren moeten zich houden aan strenge regels. Uien worden geteeld volgens de normen van 'gecontroleerde teelt'. Dit betekent minimale belasung van het milieu (bijvoorbeeld door zo min mogelijk bestrij- dingsmiddelen te gebruiken). Drogen maakt houdbaar Een van de belangrijkste kwa- liteitscriteria van gele uien is dat ze goed droog moeten zijn. Dit komt de houdbaar- Uien kunt u na aankoop gemiddeld drie weken bewaren. Doe dit altijd koel en donker, op een droge plaats waar voldoende ventilatie is. Door licht en vocht gaan uien uitlopen, wat ten koste gaat van de kwaliteit. heid ten goede. Bij en na het oogsten wordt hier veel aan- dacht aan besteed. De uien worden met machines gerooid en dan weer teruggelegd op het land. Hier moeten ze twee dagen liggen om te drogen. Daarna worden ze machinaal opgeraapt en vervoerd naar droogloodsen. Dit zijn grote schuren met vloerventilatie, waar lucht doorheen wordt geblazen. Na tien dagen zijn de uien droog. Tot en met januari kunnen ze bewaard worden in opslagschuren die gekoeld worden met buiten- lucht. Vanaf de oogst gaan de uien voor de lange bewaring direct naar koelcellen waar een con- stante temperatuur heerst van Vj °C. Deze zogenaamde vries-uien koopt u bij AH vanaf maart tot in juli, want dan komt de nieuwe oogst weer in de winkel. Gele uien zijn bij AH te koop in drie maten, die ook verpakt zijn in netjes van drie verschil lende groottes. Er zijn grote uien in netjes van 1 kilo, middelgrote uien in netjes van 1 kilo en kleine uitjes in netjes van 500 gram. Met de komst van de nieuwe oogst zijn er ook hele grote uien te koop in de zogenaamde 'staafnetjes', waarin drie uien zijn verpakt. Gele uien zijn dus het hele jaar door verkrijgbaar bij AH. Vanaf September tot maart zijn er ook rode uien. Dit is een ander ras en de smaak is wat voller en scherper. Deze uien zijn heel decoratief in salades. Behalve gele en rode uien zijn er ook - het hele jaar door - sjalotjes verkrijgbaar bij AH, in netjes van 250 gram. Deze uitjes zijn kleiner, iets eivormig en ze hebben een fij- nere, aromatische smaak. De structuur is wat 'knapperiger'. De milde smaak past vooral goed in die warme of koude gerechten waarin de karakte ristieke 'sterkere' smaak van de gele soort te dominant zou zijn. Met name in salades zijn fijngesnipperde sjalotjes heer lijk. Ook het hele jaar door heeft AH bosuitjes (in het voorjaar ook wel lente-uitjes genoemd) in het assortiment. Vanaf april tot half September liggen er Hollandse bosuitjes. Van Sep tember tot november Duitse en van december tot april komen ze uit Zuid-Spanje. Aan bosui zit nog loof dat u ook heel goed kunt verwerken in gerechten. Bosui heeft een pittige en tegelijk zachte smaak, een echte verse uie- smaak. AllerHande 51

Allerhande | 1992 | | pagina 51