Koel en donker bewaren Van links naar rechts, eerst boven, dan beneden: 1. Arachideolie; 2. Dieetolie; 3. Druivepitolie; 4. Hazelnootolie; 5. Maiskiemolie; 6. Olijfolie; 7 Saffloerolie; 8. Sesamolie; 9. Slaolie; 10. Sojaolie; 11. Walnootolie; 12. Zonnebloemolie Olie is lang houdbaar. De meeste soorten blijven, als u ze in een goed afgesloten ties op een donke- re koele plaats bewaart, een 1/2 tot 1 jaar goed. Notenolie en oliesoorten met een zeer hoog gehal- te aan meervoudig onverzadigde vetzuren, zoals dieetolie of saffloerolie bederven wat sneller, zeker als ze eenmaal geopend zijn. Koop van deze oliesoorten dus maar een kleine hoeveelheid tege- lijk of maak het snel op. Bewaar het in de koelkast. Als u olijfolie in de koelkast bewaart dan kunnen er in de olie witte vlokken ontstaan. De olie is dan niet bedorven. Zodra de olie weer op kamertempera- tuur komt, zijn de vlokken verdwenen. Als olie bederft wordt deze ranzig. Het krijgt dan een ster- ke geur en smaak. geurloos. Deze olie walmt niet bij verhitten en is daarom bij uitstek geschikt voor de fon due. Maar u kunt er 00k mee bakken of de olie koud ver- werken in een vinaigrette. Hazelnootolie is lichtgeel en heeft een fijne, nootachtige smaak. Dat maakt de olie vooral geschikt voor vinaigret- AllerHande 37 ken. Onder de 10 °C wordt deze olie dik. U kunt deze olie dus beter niet in de koelkast bewaren. Maiskiemolie is goudgeel van kleur. U kunt ermee frituren en bakken en u kunt het koud gebruiken. Olijfolie, zeer populair in de keuken van landen rond de Middellandse Zee, heeft een heel eigen pittige smaak en is geelgroen tot groen van kleur. U kunt ermee bakken, maar deze oliesoort is 00k heel geschikt voor marinades en vinaigrettes. Dieetolie is een mengsel van olien die rijk zijn aan meer voudig onverzadigde vetzuren. Dieetolie is geschikt om koud te gebruiken en om kort in te bakken. Druivepitolie is groenachtig- geel van kleur en nagenoeg

Allerhande | 1992 | | pagina 37