EEN ONMISBAAR BASISPRODUKT Olie kunt u op veel verschillende manieren gebruiken in de keuken: om te bakken, te frituren of als basis voor een heerlijke vinaigrette. Bij AH kunt u kiezen uit twaalf soorten olie. Koud en warm persen De smaak van olie 5? Olie is zo'n basisprodukt dat eigenlijk in geen enkel keu- kenkastje mag ontbreken. U kunt er namelijk heel veel kanten mee op. In de Chinese keuken, maar ook in alle keu- kens rond de Middellandse Zee is olie een echt basisingre- dient. In de Nederlandse keu ken is dat nooit zo geweest. Maar doordat er de laatste jaren een trend is naar koken uit buitenlandse keukens, neemt het gebruik van olie steeds meer toe. Olie kan zowel van dierlijke als van plantaardige oorsprong zijn. Maar de olie die u in de winkel koopt is altijd plantaar- dig. Dierlijke olien, zoals vis- ohe, worden alleen in de vet- verwerkende industrie gebruikt. Plantaardige olie wordt gewonnen uit verschillende soorten zaden, noten en vruchten. Aan de naam van de olie kunt u meestal zien uit welk gewas de olie wordt gewonnen (olijfolie uit olijven, zonnebloemolie uit zonne- bloempitten). Olie wordt gewonnen door zaden of noten te persen. Dat persen kan op twee manieren gebeuren: koud of warm. Koud persen gebeurt bij een temperatuur van circa 35 °C. Hierbij komt relatief weinig olie vrij, maar alle oorspronke- lijke smaakstoffen, vetzuren en vitamine E bhjven behou- den. Warm persen wordt gedaan bij een temperatuur van circa 80 °C. In vergelijking met koud persen komt er bij warm persen veel meer olie vrij. Bij deze methode gaat echtet wel een deel van de smaakstoffen, vetzuren en vitamine E verlo- ren. Als de olie koud geperst is, staat dat altijd op de verpak- king. Koudgeperste olie kunt u beter niet te hoog verhitten, want dan verdwijnen de smaakstoffen en vitamine E alsnog voor een groot deel. Gebruik koudgeperste olie daarom liever niet om te fritu ren of voor gerechten met een lange baktijd. Koudgeperste olie is duurder dan warmge- perste. De smaak van olie wordt door twee dingen bepaald: de soort persing en de grondstof. Omdat bij het warm persen een deel van de smaakstoffen verdwijnt, hebben deze soor ten olie een neutralere smaak dan de koudgeperste soorten. Daarnaast wordt de smaak bepaald door zaden, noten of vruchten waaruit de olie wordt gewonnen. Notenolie, sesamolie en olijfolie hebben een uitgesproken smaak. De andere oliesoorten zijn veel neutraler van smaak. In het assortiment van Albert Heijn vindt u een groot aantal oliesoorten. Hieronder leest u waarvoor u de verschillende soorten olie het beste kunt gebruiken. (Sommige soorten zijn niet in elke AH-winkel verkrijgbaar.) Slaolie is een mengsel van ver schillende soorten olie, meest al sojaolie en raapolie. De sla olie van AH bestaat uit 100% sojaolie. Slaolie is heldergeel van kleur. U kunt deze olie overal voor gebruiken: om te bakken, te frimren of als basis voor een vinaigrette. Zonnebloemolie heeft een lichtgele kleur en is ook geschikt voor frituren, bakken of voor sausjes en salades. Arachideolie wordt gewonnen uit pinda's. Deze lichtgele olie is geschikt voor frimren en bakken fen om koud te gebrui- 36 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 36