VLEES IS EENVOUDIG EN RIJK TEGELIJK voedingswaarde 'Het mooie van vlees in het algemeen is dat je op een makkelijke manier heel veel goeds binnenkrijgt, want in een kleine hoeveelheid vlees zitten al relatief veel waar- devolle voedingsstoffen,' vertelt Renee Boogerd, dietiste bij het Voorlichtingsbureau Vlees. Sommige stoffen zijn in vlees net weer even anders dan in plantaardige produkten. IJzer uit dierlijke produkten heeft bijvoor- beeld bijzondere eigenschappen, waardoor het veel makkelijker wordt opgenomen dan ijzer uit groenten. Je moet heel veel spi- nazie eten om hetzelfde effect te bereiken. Maar vlees is in de eerste plaats leverancier van eiwitten, een onmisbaar bestand- deel van onze voeding. Renee Boogerd: 'Honderd gram vlees (onbereid) levert al 30% van de dagelijkse eiwitbehoefte. En verder bevat vlees enkele belangrijke B-vitaminen (Bl, B6 en B12). Het is natuurlijk niet zo dat een mens geen dag zonder vlees kan. Het moet niet elke dag. Ook een leven zonder vlees is moge- iijk, maar dan moet je je voe- dingspatroon zo indelen dat je toch binnenkrijgt wat je nodig hebt. Dat kan, maar voor vitami- ne B12 blijft het lastig. Met vlees gaat dat eenvoudig. Dat zeg ik niet alleen,' zegt Renee Boogerd, 'omdat ik bij het Voor lichtingsbureau Vlees werk. Het is allemaal onderbouwd door onderzoek van TNO in Zeist en van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. En verder kan vlees natuurlijk ontzettend lekker zijn. Het is er in veel soorten en je hebt er heel veel mogelijk- heden mee.' Sommige vitaminen lossen op Renee Boogerd: 'Bij het Voorlich tingsbureau Vlees krijgen we veel vragen over het trekken van bouillon. Mensen willen meestal weten of de voedingsstoffen behouden blijven en waar ze dan blijven: in het vlees of in de bouil lon. Daar zijn twee antwoorden op. Het hangt ervan af of je het vlees met koud of met heet water opzet. Gebruik je koud water, dan gaan de voedings- en smaakstoffen van het vlees gro- tendeels over in het water, Voor een lekkere, rijke soep gebruik je dus koud water. Trek je vlees om ragout te maken, dan kun je beter heet water nemen, want dan blijven de stoffen in het vlees. t Is even een weet.' Vetarme jus maken met een koffiefilterzakje 'Over jus krijgen we dergelijke vragen ook. De meeste mensen vinden jus erg lekker en weten vaak niet wat ze ermee aan moeten als ze minder vet willen eten. Ook daar is een eenvoudig antwoord op. Een deel van de vitaminen die in het vlees zitten, trekken in de jus, maar - en dat is heel belangrijk - de meeste vitaminen lossen op in het wate- rige gedeelte van de jus. Als je jus laat af koelen en vervolgens het vet eraf schept, houd je een vetarme jus over waar ongeveer 50 tot 80% van de vitaminen nog in zit. Dit geldt niet voor de vitamine D die in de jus is getrok- ken, want die lost op in vet. Gelukkig lossen lang niet alle voedingsstoffen op in de jus. In het vlees zelf blijft ook heel veel behouden. Er is trouwens een methode om jus sneller te ontvetten dan door stollen en afscheppen. A la minu te eigenlijk. Laat de jus iets afkoelen en giet'm dan door een koffiefilterzakje. De vetbolle- tjes blijven daarin achter.' Een ons vlees per dag mag Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding verving onlangs, op grond van nieuwe inzichten, de Maaltijdschijf door de Voedings- wijzer. Die draait om vier groe- pen voedingsmiddelen, waaruit we dagelijks iets nodig hebben. In groep drie komen we vlees tegen in het rijtje 'melk, kaas (of andere melkprodukten) en vlees, kip, vis, ei of tahoe'. Wie voor vlees kiest, krijgt het advies om de voorkeur te geven aan mager vlees en magere vleeswaren. De aanbevolen hoeveelheden voor vlees Crijk aan eiwit, ijzer en B- vitaminen') zijn 100 gram onbe reid vlees (of 75 gram bereid) en 15 tot 30 gram vleeswaren per dag. Voor lever en orgaanvlees geldt de raad het niet vaker dan een maal per veertien dagen te eten. De belangrijkste reden hiervoor is dat er nogal wat cholesterol in zit. Daar staat tegenover dat lever veel vitamine D bevat. In 100 gram lever zit evenveel vita mine D als in vijf eieren. Maar, zo concluderen wij uit de infor- matie over cholesterol van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, als u in een keer vijf eieren zou eten, dan krijgt u tien keer zoveel cholesterol binnen als met 100 gram lever. HET GOEDE VAN VLEES 88 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 88