Niet vergeten Reistips voor peuters Welk water is geschikt? Verstandig verwarmen Veel drinken Landen zoals Frankrijk, Span- je, Portugal, Italie en Grieken- land zijn voor velen de favo- riete vakantiebestemming. Vooral als u kleine kinderen hebt, biedt zo'n warm land heel wat mogelijkheden. Met water en zand vermaken zelfs de allerkieinsten zich prima. In de meeste Zuideuropese landen zijn verschillende soor- ten baby- en peutervoeding te koop. Maar de samenstelling verschilt Vaak van onze baby voeding. Dat hoeft geen pro- bleem te zijn als de baby al wat ouder is. Aan de andere kant: als u op vakantie gaat, verandert er al heel veel voor uw kindje. Juist een vertrouw- de voeding kan dan een enorm rustpunt zijn. Gebruikt u nog zuigelingenvoeding, dan is het verstandig om de voe ding mee te nemen. Neem bij voorkeur afgesloten blikken poeder mee. Babyvoeding in potjes voor baby's en peuters zijn ook in het buitenland te koop. Kijk aitijd goed welke ingredienten er in zo'n potje zitten. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat er uien en knoflook aan toegevoegd zijn. Als uw kind daar niet aan gewend is, kan hij er last van krijgen. Neem vin ieder geval voor de eerste dagen enkele potjes mee van thuis. De ingredienten om zelf een warm hapje voor uw kind te maken, zijn aitijd wel te koop, net als vers fruit. Zorg dat u voldoende voeding onder handbereik hebt voor onderweg. Houd daarbij reke- ning met eventuele vertragin- gen. U kunt de poeder bij voorbeeld in porties in plastic zakjes verpakken. Neem een fles gekookt water of mine- raalwater (zonder koolzuur) mee om de voeding mee aan te maken of vul de zuigflessen van de baby hier vast mee. Bewaar zo'n voeding nooit langer dan twee uur. Wilt u de voeding warm houden, neem dan warm (gekookt) water mee in een thermosfles en voeg daar later het poeder aan toe. Een flessenwarmer kan goede diensten bewijzen. In restau rants of op vliegvelden is aitijd wel een stopcontact te vinden (in sommige landen heeft u wel een verloopstekker nodig!). Of vraag of u het fles- je even in de magnetron mag verwarmen (V2 k 1 minuut op vol vermogen voor een flesje van 200 ml, wel even omschudden voor een goede warmteverdeling). Reist u met de auto? Dan kunt u een spe- ciale dompelaar aanschaffen om water te koken, die u aan- sluit op de sigarettenaansteker. Let er wel op dat u het water even door laat koken. Eenmaal aangekomen op uw vakantiebestemming, kunt u de babyvoeding op dezelfde manier bereiden en bewaren als u thuis gewend bent. Let er wel goed op dat u hygienisch werkt. In een warme omge- ving zullen bacterien nog snel- ler hun slag slaan. Was uw handen voor u zuigelingen voeding aanmaakt. Maak voor maximaal 24 uur tegelijk voe ding klaar en bewaar het in de koelkast. Als u geen koelkast hebt, maak dan de voeding per keer aan. Sluit het blik steeds weer goed af en laat het maatlepeltje er niet in zitten, maar was het steeds af. Kook de flessen en spenen regelma- tig uit. Thuis doet u dat mis- schien niet meer, maar in een warme omgeving kunt u, zeker bij zuigelingen, beter geen risico nemen. Als de baby een fopspeen heeft, kook dife dan ook even mee. Drinkt de baby de fles niet helemaal leeg, gooi dan het restje weg. Voeg nooit nieuwe voeding aan een restje melk toe. Veel peuters zijn gehecht aan vaste gewoontes en zullen mis- schien bezwaar maken als ze vreemde etenswaren voorgezet krijgen. Zorg dus dat u vol doende eten en drinken bij u hebt. Eenpersoonspakjes sap of zuiveldrank kunnen handig zijn (die kunt u ook in een flesje of in een tuitbekertje schenken). In een thermosfles kunt u koude dranken ook koel houden. Neem daarnaast de gebruike- lijke tussendoortjes zoals crac kers, soepstengels, biscuitjes of kinderkoekjes mee. Of klaar- gemaakte boterhammen en kant-en-klaar geschild en gesneden fruit in een goed afgesloten plastic doosje. In de meeste zuidelijke landen is water in flessen te koop. Gebruik dit water ook voor de zuigelingenvoeding. Voor baby's jonger dan zes maan- den is het verstandig het water eerst even te koken. Gebruik ook voor het aanmaken van limonade of voor het verdun- nen van bijvoorbeeld fruit- of groentehapjes water uit de fles. Verwarm flessen en potjes in een flessenwarmer of in een pannetje met kokend water. U kunt het water voor de fles ook afzonderlijk op tempera- tuur brengen en de voeding daama aanmaken. Test aitijd even van tevoren of het niet te heet is, zeker als u de voeding op een andere manier ver- warmt dan u thuis gewend bent. Roer het eten in een potje goed door voor u het geeft. Verwarm nooit meer dan u wilt geven. Bewaar aan- gebroken potjes in de koelkast (niet langer dan 2 dagen). Als u geen koelkast heeft, dan niet bewaren. Als u onderweg bent of om g een andere reden de voeding 8 niet kunt verwarmen, kunt u de voeding ook koud geven. s" Als de baby er geen moeite mee heeft, is daar geen enkel bezwaar tegen. Zorg er wel t- voor dat de voeding niet ijs- koud is. Nog niet aangebro- ken potjes bewaart u buiten de koelkast, dus die kunt u zo geven. Gebruik voor zuigelin genvoeding nooit warm water direct uit de kraan, want deze kwaliteit is meestal niet goed Een lijstje van dingen die op het gebied van voe ding handig zijn om mee te nemen als u met een klein kindje op vakantie gaat: zuigflessen spenen voor de fles (1 of 2 extra, vooral als uw kind een speciaal gevormde speen gebruikt) voldoende afsluitdoppen voor de flessen tuitbekertje borstel om flessen te reinigen klein lepeltje flessenwarmer staafmixer (als u zelf groente-" of fruithapjes wilt maken) thermosfles babyvoeding in potjes voor de eerste dagen eigen vertrouwde (plastic) bordje. genoeg. Flesvoeding die in de koelkast heeft gestaan en erg koud is, kan bij baby's tot 8 a 10 maanden buikpijn en diarree veroorzaken. Zorg dus aitijd dat de kou eraf is door de voeding te verwarmen of als het niet anders kan, hem even van tevoren uit de koel kast te halen. Net als u zelf, transpireert de baby veel meer als het warm is. Zorg daarom dat hij vol doende te drinken krijgt. Geef naast de flesvoeding of andere voeding enkele malen per dag extra (gekookt) water, eventu- eel (verdund) vruchtesap of limonade. AllerHande 61

Allerhande | 1992 | | pagina 61