yv Buiten zitten en genieten van kleine hapies, dat a j-yj hoort echt bij de zomer. In Griekenland weten ze daar alles van. Vandaar deze maand in het rondje Europa '92 vijf kleine borrelhapjes voor een zomers etentje buiten. Als de Grieken drinken, dan eten ze er iets bij. Een gast krijgt, afhankelijk van het tijdstip, een kopje zwarte kof- fie of een glas Ouzo: Griekse anijslikeur die soms wordt aangelengd met een beetje water. Bij de koffie geeft de Griek iets zoets en bij de bor- rel worden altijd 'mezedes' (borrelhapjes) gegeten. Die 'mezedes' kunnen varieren van een schaaltje olijven en wat stukjes feta tot een uitge- breide schotel waarop allerlei gerechtjes liggen. Beroemd zijn 'tzatziki' (yoghurt-kom- kommersaus), 'taramosalata' (spread van viskuit), 'dolma- des' (met rijst gevulde druive- bladeren), 'melitzanosalata' (auberginepuree) en allerlei hapjes met feta. De schaal blijft maar rondgaan en ieder- een neemt overal van. Bij elkaar proeven, van elkaars bordje eten en bij elkaar in de keuken kijken horen bij de Griekse gezelligheid. In een restaurant in Griekenland is het helemaal niet raar om door te lopen naar de keuken en aan te wijzen wat u wilt eten. Integendeel, de kok beschouwt het als een eer. Bij de maaltijd drinken ze rode of witte wijn uit hun eigen land. Ook Retsina is heel populair. Dat is een Griekse witte wijn waaraan tij- dens de bereiding hars is toe- gevoegd. Daardoor krijgt de wijn een typische, kruidige smaak die goed past bij Grieks eten. Retsina wordt heel koud gedronken, hij is dan op z'n lekkerst. 36 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 36