Mini, Midi, Maxi, Girls, Boys, voor Jiggers, kruipers en voor lopers... Voor elk babybilletje is er een passende luier. gjfflBfl Maar welke verschillen zijn echt belangrijk? 't Formaat is belangrijk Jongen, meisje, unisex? Tot de jaren vijftig was er een soort luier en dat was de luier van katoen. Zonder plastic om het vocht binnen te hou- den. Dat betekende vaak, dat het bedje van de baby nat werd. En door de beperkte vochtopname bleven ook de billetjes langere tijd vochtig en werden die op den duur rood en schraal. Met de komst van de eerste wegwerpluier en plastic broek- jes is er in de hygiene en het comfort veel verbeterd. Na de papieren inlegluier, waarvoor een strikslip nodig is, volgde de broekluier. Luier en broek ineen met aan de buitenkant een geplastificeerd laagje voor extra bescherming en van bin nen vezels met een groot vochtopnemend vermogen. Sindsdien is er voortdurend gewerkt aan verdere verbete- ringen. Enkele resultaten: een nog betere pasvorm door elas- tische pijpjes en plakstrips, een nog grotere vochtopname, verschillende maten om uit te kiezen, luiers voor jongens en meisjes en luiers voor liggers, kruipers en lopers. Het aan- bod is zo groot dat kiezen moeilijker lijkt te worden. Waar let u op bij aankoop van luiers en wat bepaalt uiteinde- lijk de keus? Als eerste kiest u voor een bepaalde soort luier. In weg- werpluiers zijn namelijk twee types: de inlegluier, die in een broekje of strikslip gedragen wordt (bijvoorbeeld Baby inlegluiers en Billies) en de broekluier, waarbij dat niet nodig is omdat die uitgerust is met plakstrips en het model van een broekje heeft (bij voorbeeld AH broekluiers, Bebe, Libero en Pampers). Bij de broekluiers is er ook per merk weer veel keus. Heel belangrijk, en eigenlijk de eer ste vraag als er luiers gekocht worden, is hoeveel de baby weegt. Een baby draagt zo'n tweeenhalf tot drie jaar een luier. In die tijd moet de luier met de baby meegroeien. Het formaat van luiers varieert dan ook van heel klein tot fors. Dat geldt ook voor het absorptievermogen De genoemde merken hante- ren dezelfde maataanduidin- gen, namelijk Mini, Midi, Maxi, Maxi Plus en Extra Large Junior. Bij de maataan- duiding op de verpakking wordt het gewicht van de baby, waarvoor de luier bedoeld is, ook nog eens ver- meld. Omdat baby's vooral het eer ste jaar snel groeien, zijn ze meestal ook heel snel toe aan een grotere luier. Schakel dan ook op tijd over naar een gro tere maat. Naast luiers die verschillen in formaat zijn er ook nog aparte luiers (bijvoorbeeld Libero Boy en Girl en Pampers Boy en Girl) voor jongens (altijd blauw) en meisjes (altijd roze). Het verschil met de unisex- luier (verkrijgbaar in de kleu- ren oranje, fuchsia of paars) is dat het grootste vochtopne mend vermogen geconcen- treerd is op verschillende plaatsen. Bij de meisjesluiers zit dat meer in het midden en bij de jongensluiers meer naar voren, omdat jongetjes meer naar voren plassen. Het is niet zo dat deze speciale meisjes- en jongensluiers meer vocht opnemen. Ze nemen net zoveel vocht op als unisex- luiers, alleen is het vochtop nemend vermogen plaatselijk geconcentreerd. Terwijl bij de unisex-luier de absorptie even- redig verdeeld is over een gro- ter oppervlak. 92 AllerHande ■A;v^i H H n

Allerhande | 1992 | | pagina 92