VET Wat is gezonde voeding? Campagne: Let op Vet LET OP Ultra-magere hamburgers Amerikaanse ievensmiddelen- industrie vindt dat de consu- ment moet weten dat vet ook een positieve kant heeft. Bij- voorbeeld dat de vitaminen A en D erin voorkomen. Een vetloze voeding is onzin en zelfs ongezond. Diezelfde Industrie werkt eraan om de 'slechte' vetten zoveel mogelijk uit de produkten te halen. In een gewone hamburger zit bij- voorbeeld verzadigd vetzuur. Door een deel van het vet uit het vlees te halen en door bij- voorbeeld haver te vervangen, ontstaat een ultra-magere hamburger. Zo ver als in de Verenigde Sta- ten zijn wij in Nederland nog niet. Maar als dit soort pro dukten in Amerika aanslaan, zullen ze binnen afzienbare tijd ook in Europa op de markt komen. AllerHande 83 olien daarentegen zijn bij kamertemperatuur vloeibaar en hebben meestal een laag gehalte aan verzadigd vetzuur. Sommige olien (zoals olijfolie) bevatten relatief veel enkel- voudig onverzadigde vetzuren, terwijl andere olien (bijvoor- beeld zonnebloemolie) juist rijk zijn aan meervoudig onverzadigde vetzuren (zoals linolzuur). Deskundigen zijn het er nu over eens dat zowel enkelvou- dig onverzadigde, als meer voudig onverzadigde vetzuren een vergelijkbaar gunstig effect hebben op het choleste- rolgehalte in het bloed. De meervoudig onverzadigde vet zuren in visolie (dus vooral in vette vis) vallen daarbij extra Gezonde voeding is met name een gevarieerde voe ding waarin: de totale hoeveelheid vet iaag is, er vooral meervoudig en enkelvoudig onverzadigde vetzuren worden gebruikt, veel koolhydraatrijke produkten met veel voedings- vezel voorkomen. Het advies luidt: kies voor magere produkten zoals halfvolle melk, magere yoghurt en magere vleessoorten, gebruik dagelijks een flinke portie groente (of sala- de) en fruit, neem vooral vezeirijke produkten zoals bruin- brood, volkorenmacaroni en zilvervliesrijst, zet wat vaker vis op tafel. Gezond eten lijkt saaier en ingewikkelder dan het in wer- kelijkheid is. Om duidelijk te maken hoe het zit met vet in voeding is de Stuurgroep Goede Voeding Nederland in 1991 met een Let op Vet-cam- pagne gestart. Vanwege de positieve resultaten heeft deze actie dit jaar (afgelopen maart) een vervolg gekregen. Met advertenties in dagbladen en tijdschriften werd aandacht gevraagd voor vet in de voe ding. Er werden folders aange- boden met adviezen over het gebruik van vet. Het speciale logo, een handje met een groen hart erin, gaf aan welke produkten goede vetten bevat ten. Op menukaarten van sommige restaurants kwam het 'groene hart' ook voor. AH deed ook mee. In de win- kels hingen posters met advie zen voor het gebruik van vet. In AH-advertenties in kranten stond het handje met het groene hart erin bij die pro dukten die daarvoor in aan- merking kwamen. gunstig op. Deze vetten verla- gen waarschijnlijk de kans op het ontstaan van hart- en vaat- ziekten. Daarom wordt er geadviseerd om een maal per week vis te eten. In de Verenigde Staten wordt vet zeer intensief onderzocht. Er wordt bekeken hoe het in elkaar zit en wat voor gevol- gen een teveel voor het lichaam kan hebben. Maar dat niet alleen. Er wordt ook gekeken op welke manier vet in levensmiddelen veranderd zou kunnen worden. De

Allerhande | 1992 | | pagina 83