OVER ONZE VOEDIN Er wordt veel onderzoek gedaan naar de invloed van vet op onze gezondheid. Daardoor worden de inzichten over wat wel en wat niet goed is regelmatig bijgesteld. AllerHande brengt het laatste nieuws. Goede en slechte vetten Haring: een gezond maatje vet Als we het over eten hebben, dan is vet het meest besproken onderwerp. Logisch, want overmatig gebruik van vette voeding is een belangrijke oor- zaak van hart- en vaatziekten. Toch is het niet terecht om vet zonder meer ongezond te noemen. Integendeel. Vet hoort thuis in een gezonde, gevarieerde voeding. Maar we kunnen er wel wat minder van nemen en de goede soorten kiezen. Er zijn verschillende soorten vet. De eigenschappen van vet worden voornamelijk bepaald door de vetzuren waamit vet bestaat. De afzonderlijke vet zuren zijn, afhankelijk van hun scheikundige structuur, enkelvoudig of meervoudig en verzadigd of onverzadigd. In boter bijvoorbeeld zit relatief veel verzadigd vetzuur, in olijf- olie veel enkelvoudig onverza- digde vetzuren en dieetmarga- rine bevat veel meervoudig onverzadigde vetzuren. Linol- zuur is daar een bekend voor- beeld van. Lange tijd werd ervan uitge- gaan dat alleen meervoudig onverzadigde vetzuren (m.o.v.'s) goed zijn voor de gezondheid. Maar die inzich ten zijn veranderd. Niet alleen de m.o.v.'s, maar ook de enkelvoudig onverzadigde vet zuren blijken in een gezonde voeding te passen. Zoals gezegd, is het vooral belangrijk om de totale hoe- veelheid vet laag te houden. 'Niet meer dan eenderde van de totale hoeveelheid energie die we gebruiken, zou door vet geleverd moeten worden'. Dat zegt de Voedingsraad, een commissie die aangeeft hoe- veel vet, eiwit, koolhydraten, vitaminen en mineralen wij nodig hebben om gezond te Het boekje 'De Aktuele Vettabel' bevat voor alle belangrijke voedingsmiddelen gegevens ten aanzien van cholesterolgehalte, totaal vetpercentage, meervoudig onverzadigde en verzadigde vetzuren en (kilo)Calorieen. In de inleiding staat hoe u de tabel kunt gebruiken, welke verschillende vetsoorten er zijn en hoe u een juiste samenstelling van de vetsoorten in uw voedsei verkrijgt. De Aktuele Vettabel, door dr. Helmut Oberritter, uitgeverij Elmar, Rijswijk. ISBN 9061209110. Te koop bij de boekhandel, prijs: f 9,50. leven. Naast die hoeveelheid vet is het van belang welke vetten we kiezen. Sommige verzadigde vetzuren hebben, als ze te vaak en te veel worden gebruikt, nadelige gevolgen voor het lichaam. Ze zorgen namelijk voor een ver- hoging van het cholesterol gehalte en dat is slecht voor hart- en bloedvaten. Verzadigde vetzuren komen onder andere in redelijk grote hoeveelheden voor in melk en andere zuivelprodukten en in sommige soorten vet vlees. Vet dat bij kamertemperatuur stolt, is meestal rijk aan verza digde vetzuren. Plantaardige 82 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 82