%T ^fF T De voedingswaarde Verschillende soorten pasta y Pasta koken It*. Jjf :rvoor vollere smaak en efeh'goudgele kleur. Om gewone of eierpasta een kleurtje te geven vermengt men het deeg met spinazie- of peterselievocht voor groene pasta (pasta verde) of toma- ten-, paprika- of bietensap voor rode pasta (pasta rossa). Pasta die net gevormd is, kan na een uurtje drogen gekookt en gegeten worden. Dat noe- men we 'verse' pasta. Verse pasta kunt u niet bewaren: het droogt uit. Om pasta beter houdbaar te maken, droogt de fabrikant het, afhankelijk van de vorm, tussen de 3 en de 9 uur. Eierpasta wordt 5 a 6 uur gedroogd bij een minder hoge tempera tuur. Gedroogde pasta is onbeperkt houdbaar. Albert Heijn heeft gedroogde pastasoorten van onder andere Grand'Italia, Honig, Buitoni en van het AH merk. - Meestal serveen u pasta met een saus er overheen. Maar er zijn enkele soorten die gevuld .worden. De meest bekende zijn ravioli en tortellini. Ze zijn te koop met verschillende soorten vullingen, bijvoorbeeld op basis van vlees, kaas of champignons. Pasta is een ideaal ingredient voor een snelle maaltijd. Bin- nen een kwartiertje staat het op tafel. Nederland populair werden. gebruikt men volkorenmeel in Nederlandse fabrikanten gin- plaars van wit meel. Een ande- gen ze zelf maken van de tar- wesoort die hier groeit. Die is minder hard dan de tarwe uit Zuid-Europa. Daarom zijn Nederlandse deegwaren na het koken wat 'zachter' dan Itali- aanse. Pasta wordt gemaakt door tar- wemeel met water en (eventu- eel) wat zout tot een soepel deeg te kneden. Dit deeg wordt dun uitgerold en daar- na worden er allerlei vormen uitgestoken of gesneden. De vorm van de in Nederland gemaakte pasta is anders: de elleboogmacaroni die hier zo geliefd is, kent men in Italic niet. Ook de volkoren- pasta, die hier meer en meer verkocht wordt, zult u in Ita- re typisch Noordeuropese pas- tasoort is meer- of viergranen pasta, hiervoor worden naast tarwe ook rogge, haver en mai's gebruikt. Naast de gewone pasta is er eierpasta, waarvoor eieren aan het deeg worden toegevoegd. Daardoor krijgt de pasta een van pasta w Pasta wordt vaak als dikmaker gezien. Maar het zijn de sauzen en andere toevoegin- gen die de grootste hoeveel- heid Calorieen leveren. Een portie pasta van 75 gram bevat ca. 260 Calorieen. Net zoveel als een even grote por tie rijst. Een portie gekookte aardappels van ca. 250 gram bevat ca. 170 Calorieen. wfei* j. Zoals de Italianen hun pasta koken is hij het lekkerst: beet- gaar. Als de pasta te gaar is, wordt hij slap en plakkerig. Kook pasta aldjd in ruim water met (eventueel) wat zout. Het water moet koken voordat u de pasta toevoegt. Als u een scheutje olie bij het water doet kookt het niet snel over en plakt de pasta niet aan elkaar. Roer de pasta door zodra het water met de pasta weer aan de kook is. De kook- tijd van gedroogde pasta is afhankelijk van de vorm en varieert tussen de 8 en 12 minuten. Proef regelmatig om te controleren of de pasta 'al dente' (beetgaar) is. Doe de gekookte pasta in een vergiet, maar spoel het niet af met koud water. VELE PASTAVORMEN De volgende pastavormen treft u aan in het AH-assortiment: HOLLANDSE PASTA elleboogmacaroni schelpjesmacaroni vlechtjesmacaroni spaghetti spaghettini viergranen spirali spaghetti macaroni ITALIAANSE PASTA cannelloni farfalle fusilli lasagne penne rigate pipe rigate sedanini spaghetti spaghetti lunghi spirali tortellini ITALIAANSE EIERPASTA chiocciole ondule ravioli riccioli tagiiatelle torchietb" tortellini AllerHande 53

Allerhande | 1992 | | pagina 53