V r*> V Kruiden drogeiC KAN ZELFS IN HET KLEINSTE TUINTJE Hebt u de smaak van verse kruiden te pakken? Dan is het misschien een idee om uw eigen kruiden te kweken. Dat kan zelfs in het kleinste ntje, op het balkon of op de vensterbank. U hebt dan altijd verse kruiden bij de hand. Veel zon voor een krachtige smaak KWEKEN «- v v - kruiden In verschillende AH-winkels vindt u een groot assortment kruidenzaden van Abraham Sluis: basilicum, bieslook, bonekruid, dille, kervel, laven- del, pepermunt, peterselie, krulpeterselie, selderij, tuin- kers en tijm. Op de zakjes staat duidelijk beschreven hoe en wanneer u de zaadjes kunt zaaien. De meeste kruiden kunt u het hele jaar door binnenshuis in potten en vanaf april/mei ook buiten zaaien. Lavendel en basilicum kunt u al vroeg in het voorjaar binnen of onder glas zaaien en dan in mei bui ten uitplanten. U hoeft voor het kweken van kruiden niet een echt kruiden- tuintje te maken. U kunt ze gewoon tussen de andere planten inzetten. In het wild is dat ook het geval. Geef ze wel een plaatsje in de zon. De meeste kruiden horen thuis in het gebied rond de Middel- landse Zee en daar is het natuurlijk veel warmer dan hier. Hoe meer zon, hoe krachtiger de geur en de smaak. U kunt kruiden ook buiten uitstekend in potten kweken. Dat staat bovendien leuk, zo'n groepje potten met verschillende kruiden bij elkaar. In een pot houdt u snel ver- spreidende kruiden als peper munt ook in de hand. Zet de potten op een zonnig plekje in de buurt van de keuken. Dan hoeft u niet voor elk toefje kruiden de hele tuin door. Tuinkruiden hebben de mees te smaak vlak voordat ze gaan bloeien. Zijn de kruidenplan- tjes voor u echt alleen smaak- makers, dan kunt u de bloem- knoppen die zich vormen, beter verwijderen. De plant geeft dan al zijn kracht aan het eetbare groen. Gebruik verse kruiden altijd met mate. De kruidensmaak mag nooit overheersen. Sommige krui den geven hun smaak pas af als ze een tijdje meekoken V S i? (bijvoorbeeld bonekruid en tijm), andere kruiden verlie- zen hierdoor juist hun smaak (bijvoorbeeld bieslook en dille). Die kruiden kunt u alleen rauw gebruiken of mag u pas op het laatste moment aan een warm gerecht toevoe- gen. Wilt u de kruiden drogen of invriezen om een voorraadje voor de winter aan te leggen, Pluk kruiden die u wilt drogen's morgens vrtfeg als de dauw is opgetrokken. Hang ze op een luch- tige, warme plaats, liefst buiten in de zon. Haal ze wel binnen als het regent. U kunt de kruiden ook op horren leggen. Zorg voor voldoende tussen- ruimte en keer de kruiden regelmatig. Laat ze bin nen goed nadrogen. Verkruimel de droge kruiden en bewaar ze in goed afgesloten potjes. dan kunt u ze het best vlak voor de bloeitijd oogsten. Dan^| hebben ze het meeste smaak. Houd er rekening mee dat door drogen of diepvriezen een deel van het aroma verlo- ren gaat. Als u de kruiden in de winter in potten op de ven sterbank kweekt, dan hebt u ze altijd vers bij de hand.

Allerhande | 1992 | | pagina 25