jh Veertig procent minder vet de aardappels onder ogen van de 'lezers', die elke aardappel die er niet goed uitziet van de band halen. Deze mensen controleren onder andere op groene en blauwe verkleurin- gen. Zo komen alleen uitgele- zen exemplaren op de schil- afdeling. Er zijn twee manie- ren om partijen aardappels snel te schillen. De koude en de warme methode. Koud schillen gebeurt in een soort centrifuge met 'schuurpapier' langs de wanden. Deze methode wordt in dit bedrijf niet toegepast, omdat de cel- wanden van de aardappels daarbij kapotgaan. Hier heb- ben ze gekozen voor warm schillen. De aardappels wor- den eerst in de schil gewassen en krijgen vervolgens een korte stoomstoot, waardoor de schil loslaat met pitten en al. Vergelijk het maar met het ontvellen van tomaten door ze even in kokend water onder te dompelen. Vervolgens belan- den de los in hun jas zittende aardappels op een band waar borstels de schillen verwijde- ren. Dan gaan de 'blote' aard appels wederom in bad, waar- na ze via een 'wildwaterbaan op een rustiger bandje rollen. Vervolgens gaan ze langs een grote fohn om te drogen en dan worden ze geblancheerd. Het blancheren gebeurt kort en hevig. Meteen daarna wor den de aardappels gekoeld. Dit is uiterst belangrijk om de lekkere smaak te behouden en te voorkomen dat ze verkleu- ren. Deze weg leggen zowel krieltjes, A-partjes als verse patat af, maar die laatste twee worden voor het blancheren uiteraard nog gesneden. Dat gebeurt in gesloten buizen waar ze vlijmscherpe messen op hun weg vinden. De op maat geselecteerde aardappels worden keurig in vieren ver- deeld (A-partjes) en de patat in staafjes van gelijke dikte. Bor stels, water, stoom en scherpe messen; aan onze verse aard- appelprodukten komen alleen zaken te pas die u thuis ook gebruikt, maar dan op grotere schaal. Er komen g&n conser- veermiddelen aan te pas. De verpakking is overigens niet vacuum getrokken. Het groot- ste deel van de lucht is eruit gehaald. De overblijvende zuurstof wordt door de aard appels opgenomen, zodat een vacuiimeffect ontstaat. In de pakjes zitten pure, verse aardappels, die u binnen tien minuten op tafel zet. Op de verpakking staat aangegeven tot wanneer ze in de koelkast houdbaar zijn en hoe u ze het beste klaar kunt maken. A- partjes en krieltjes kunt u in hun geheel bakken (of fritu- ren). Eerst even een paar minuten met het deksel op de koekepan op matig vuur, en dan zonder deksel op hoog vuur krokant afbakken. De verse patat kunt u zowel in de frituurpan bakken als in de koekepan. Voorbakken is niet nodig. De krieltjes, A-partjes en verse patat zijn handig te gebruiken in ovenschotels, stoofpotjes en maaldjdsoepen. Gewoon mee laten stoven, pruttelen en sudderen. Prak- tisch, als u veel moet voorbe- reiden! AllerHande 79

Allerhande | 1992 | | pagina 79