VERS U I T DE KOELING Koel bewaren Schillen, wassen, snijden... u kunt het allemaal overslaan met de verse aardappelprodukten van het AH merk. Ze gaan zo in de pan en even later geniet u ervan. Gekookt, gebakken of gefrituurd. Net waar u zin in hebt. Stofwolken vol kwaliteit Allemaal even groot Lezen en herlezen aardappe Krieltjes in duoverpakking Aardappels in partjes Verse patat om te frituren en te bakken U vindt de verse aardappel produkten in de koeling op de groente- en fruitafdeling. Voordat ze daar terecht zijn gekomen, is er met die aard appels al heel wat gebeurd. Maar wel in een razend tempo, want een pakje dat nu in de winkel ligt, bestond gisteren nog uit aardappels in de schil. Het voorbereidende werk wordt u uit handen genomen door onze leveran- cier. Als u bij hem binnen- komt, dan ziet u een werve- lend geheel dat doet denken aan een immens pretpark, maar dan voor aardappels. Kronkelende waterglijbanen, trilkooien, zwembaden en schrobbende borstels zorgen ervoor dat de aardappels geschild, gewassen en voorge- kookt worden. Aan de ene kant van het gebouw arriveren vrachtwagens vol aardappels en aan de andere kant rijden er koelwagens met verse aard appelprodukten uit, op weg naar de AH-winkels. Wanneer de aardappels bij de leverancier worden afgeleverd, zijn ze amper zichtbaar door de enorme stofwolken die uit de wagens opstijgen. Een goed teken, want stof wil zeggen dat de aardappels droog zijn. Voordat er gelost mag wor den, moeten de partijen zijn goedgekeurd. Men neemt dan een monster dat hi twee labo- ratoria aan een kritische analy se wordt onderworpen. Dat monster wordt nooit uit het- zelfde deel van de partij getrokken. De boeren krijgen betaald naar kwaliteit. Hoe beter hun produkt, des te hoger de prijs. Alleen eerste- klas aardappels komen verder dan de voordeur. De aardappels worden onder meer gecontroleerd op groene en blauwe plekken, pitten en glazigheid. Daar heeft AH normen voor opgesteld, want ze worden natuurlijk niet met de hand geschild en gepit. Het gaat om zeef grote hoeveelhe- den aardappels per jaar, want AH verkoopt de meeste pan- klare aardappels van Neder- land. Van elke partij wordt in de proefkeuken ook een portie gekookt, gebakken en gefri tuurd. Er wordt gelet op kookeigenschappen, uiterlijk en - niet in de laatste plaats - op smaak. Als de goedgekeur- de aardappels gelost worden, gaan ze voorzichtig van de ene lopende band naar de andere en verliezen al trillend hun stof. Sortering op maat gebeurt in een zeer grote machine met roosters; elke lagere etage van de machine heeft fijnere mazen, zodat de allerkleinste aardappels tot de begane grond komen. Deze sortering is heel belangrijk, omdat ze later in grote partij en worden geblancheerd. Dan moet elke aardappel tot in de kern worden verhit. Zijn ze niet allemaal even groot, dan Het trio verse aardappels van AH is verkrijgbaar in pakken van 750 gram. Is dat teveel voor een maaltijd, dan kunt u de rest (goed afgesloten) in de koelkast bewaren. Bij krieltjes en Apartjes is dat helemaal gemakkelijk, want die zitten in duo- pakken (twee afzonderlijk gesloten pakjes van elk 375 gram aan elkaar). komen er te gare en ongare aardappels in een pak en dat is niet in overeenstemming met het grote voordeel van deze aardappels: gemak. Op diverse punten in dit aard- appelverwerkingsbedrijf zijn 'leeskamers'. Via rolbanen - zodat ze van alle kanten beke- ken kunnen worden - komen 78 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 78