12 ANTWOORDEN OP D E V R A A G Bovenop in de tas Er zijn bij AH normaal al veel soorten ham verkrijgbaar, maar met Pasen hebben we er nog een paar extra. Daarom nu antwoord op de hamvraag: wat zijn de overeenkomsten en verschillen? Op maat snijden Elke ham heeft z'n eigen vorm Albert Heijn is trots op z'n hammen. Het zijn dan ook hammen van topkwaliteit. De meeste soorten worden door AH zelf bereid. Om hammen van die kwaliteit te maken, is het nodig om met heel goed vlees te beginnen. Onze ham wordt gemaakt van varkensvlees van de achterham (de bil). Het vlees, dat hier- voor wordt gebruikt, wordt beoordeeld op een aantal pun- ten: de kwaliteit van het vlees zelf, de hoeveelheid inwendig vet (mag niet te veel zijn) en de leeftijd van de varkens (mogen niet te oud zijn). Er gaat namelijk heel wat met het vlees gebeuren voordat het als ham in de winke! ligt. Het vlees gaat naar Wijhe in Overijssel. Daar aan de IJssel staat AH's vleeswarenbedrijf. Ham maken is een secuur, ambachtelijk werk, waar maar weinig machines aan te pas komen. Allereerst wordt het vlees bekeken en bepalen de hammeesters welke stukken voor de rauwe en welke voor de gekookte hammen geschikt zijn. Na deze selecde worden de hammen voorbewerkt. Het zwoerd wordt eraf gesneden. Afhankelijk van het soort ham dat er van het vlees wordt gemaakt, blijft er een dun of wat dikker vetlaagje rondom de ham zitten. Bij magere ach terham wordt zelfs de hele vetlaag eraf gehaald. Maar sla- gersachterham heeft dat vet- randje echt nodig, daar wordt hij lekkerder van. Daarna wordt de ham opengesneden om het bot, de vliezen en pezen eruit te halen. De mooie, geschoonde stukken vlees die nu ontstaan, worden later weer samengevoegd. De tweede stap is het pekelen of zouten van de ham. De pekel heeft een heel belangrij- ke functie. Het is niet alleen nodig voor de smaak, maar het zorgt ook voor de houd- baarheid en de structuur van de ham, het maakt het vlees mals en sappig en het geeft de ham z'n mooie lichtroze kleur. Voor gekookte ham gaat het vlees naar de natte pekelafde- ling. Daar worden ze vieren- twintig uur lang zachtjes in een pekelbad rondgedraaid. Ook de smaak van de smaak- bepalers kan zo goed in het vlees trekken, want in de meeste pekeloplossingen zitten behalve water en zout ook kruiden zoals laurierbladeren en jeneverbessen. Afhankelijk van het recept wordt een pekeloplossing gemaakt. De receptuur is voor elk soort ham weer net even anders. Na het pekelbad zijn de stuk ken klaar om gekookt te wor den. De stukken worden zo bij elkaar gekozen dat de ham men van eenzelfde soort uit- eindelijk ongeveer dezelfde vorm hebben. Elke soort ham heeft z'n eigen vorm waaraan u hem kunt herkennen. De gekookte boe- renham is rond, de slagersach- terham ovaal en de magere achterham heeft een recht- hoekige vorm. Die verschillen- de modellen zijn handig, omdat u voor bepaalde gerechten zoals uitsmijters, sandwiches of tosti's beter de ene dan de andere vorm kunt gebruiken. 48 AllerHande De hammen worden vier a vijf uur gekookt en daarna wor den ze heel licht nagerookt voor de smaak en de kleur. Nu is de gekookte ham in principe klaar, maar sommige soorten krijgen nog een extraatje. Bijvoorbeeld de Westfaalse honingham waarop een laagje zuivere honing wordt aangebracht. Zorg ervoor dat er geen zware spullen op de ham liggen, waardoor de plakjes op elkaar worden gedrukt en de ham of kapot gaat of veel te com pact wordt. In de koelkast kunt u gekookte ham ongeveer drie dagen bewaren. Rauwe ham is wat langer houd- baar, ongeveer vijf dagen.

Allerhande | 1992 | | pagina 48