Vk <y4mbi ~(Pur w ts4mbi ~LPur y Hoe komt rose aan zijn kleur? Voldoende vitamine in vegetarisch vlees? Steengrillen: hoe komt men aan de naam lavasteen Kan het melkpak bij het oudpapier? o0* Ambi-Pur Duo is 2 luchtverfrissers in I. Geeft weken lang een heerlijk frisse geur en voor extra frisheideven knijpen! Ambi-Pur Duo werkt dus continu en als spray. Geschikt voor elke ruimte in huis. Verkrijgbaar in frisse natuurlijke geuren. Ambi-Pur Duo is 2 luchtverfrissers in I eens 'Calamata' gelezen. Is dit misschien de streek waar ze vandaan komen? HR K. TEC. Olijfbomen vindt men in het gehele Middellandse-zeegebied. Zwarte en groene olijven zijn afkomstig van dezelfde boom. Het verschil is dat de zwarte vruchten volrijp zijn en de groene nog moeten narijpen. Aan groene olijven onttrekt men eerst de bittere stof. Daarna worden ze in zout water gelegd tot ze zacht en rijp zijn. Pas dan zijn ze geschikt om te eten. Zwarte olijven worden na het oogsten gewassen en daarna in zout water of olie gelegd. Vervol- gens gedroogd en in zout water geconserveerd. Nederland importeert olijven uit Grieken- land, Italie en Spanje. Calamata is een streek in Griekenland. Ik kan me voorstellen datje van witte druiven witte wijn maakt en van blauwe druiven rode wijn. Maar hoe komt rosi aan zijn roze kleur DHR.J. van G. TEA. Wijn is het gegiste sap van drui ven. Van witte druiven kan alleen witte wijn worden gemaakt. Maar de blauwe druif geeft wat meer mogelijkheden. Hiervan kan witte, rode en rose wijn worden gemaakt. Het sap van zowel de witte als de blauwe druif is blank. De schil van de blauwe druif bevat echter kleurstof. Perst men blauwe of witte druiven meteen na de pluk uit en laat men het sap zonder schiilen gisten, dan krijgt men witte wijn. Laat men de schiilen van de blauwe druif samen met het sap gisten, dan krijgt men rode wijn. Om van blauwe drui ven een rose te maken, mogen de schiilen slechts heel kort meegisten, ongeveer 24 uur. Daarna worden de schiilen door centrifugeren uit het sap verwij- derd. Het sap heeft dan een lichtroze kleur gekregen. Ik pen vegetarier. Pas geleden hoorde ik dat abje veel sport je toch af en toe vlees moet eten, omdatje anders tekort aan vitamine B krijgt. MEVR. H. TEG. Vitamine B is een vitaminecom- plex bestaande uit Bl, B2, B6 en B12. In de vegetarische vleesver- vangers van Tivall die bij AH wor den verkocht is dit vitamine B- complex in voldoende mate aan- wezig om vlees te vervangen. Dit geldt ook voor mensen die veel sporten of zware lichamelijke inspanning moeten leveren. Maar voor een individueel advies is het nooit onverstandig om een die- tist te raadplegen. Ik heb met belangstelling het artikel in deAllerHande van novcmber gelezen over steen grillen. In het artikel wordt gesproken over lavasteen. Waar- omdenaam 'lavasteen? Echte lavasteen ziet er anders uit. HR. B. van L. TEE. De naam 'lavasteen' doet ver- moeden dat we hier te maken hebben met echte lavasteen, zoals deze ontstaat door de afgekoelde lavastroom van een vulkaanuitbarsting. Maar dat is niet zo. De steen die voor steen grillen wordt gebruikt, is afkom stig uit de bergen in Oost-Euro- pa. De naam lavasteen' is geko- zen omdat deze, net als lava, de warmte goed en lang vasthoudt. De steensoort heeft dus in feite niets met lava te maken. Tegenwoordig hebben we een groente-, fruit- en tuinafvalbak, waar ik blij mee ben, want ik probeer zo milieubewust moge- lijk te leven. We houden nu ook het oud papier apart. Kan de kartonnen verpakking van melk hierbij MEVR. L. van B. TE K. Het karton van de melkverpak- king kan niet bij het oud papier. Dit karton is namelijk geprepa- reerd met een waslaagje. Zou dit niet worden gedaan, dan zou het karton door de inhoud nat wor den en gaan scheuren. KUNST! AllerHande 135

Allerhande | 1992 | | pagina 135