Lagere stroomkosten door op tijd ontdooien doosjes of het folie geschikt zijn voor gebruik in de diepvriezer. Als kunststof wordt met name poly-ethyleen gebruikt, omdat dit sterk, temperatuurbestendig en dampdicht is. Voor diepvriesverpakkingen kunt u terecht bij grote warenhuizen en keukenspeciaalzaken. Er zijn diepvrieskwaliteit kunststof zak- ken in diverse maten {bij AH zijn ze o.a. aan een rol verkrijgbaar), disposable bakjes in diverse maten, aluminiumbakjes, alumini- umfolie en natuurlijk stevige kunststof bakjes die u meerdere keren kunt gebruiken. Ook ver- pakkingen van kant-en-klaar ijs, margarinekuipjes en yoghurtbe- kers zijn geschikt. - De vorm van het produkt heeft veel invloed op de verpakking. Geblancheerde groenten kunt u in zakjes verpakken, terwijl teer Ontdooien en opwarmen gaat in een moeite door en in een mum van tijd zit u aan tafel voor een degelijke warme maaitijd. Dit is te realiseren zonder dat het u veel (extra) tijd kost, zeker als u de maaitijd kunt opwarmen in de magnetron. U kunt er natuurlijk een dag aan opofferen en in een keer tien verschillende maaltijden koken. Maar u kunt het ook haast onge- merkt doen door elke keer dat u kookt een dubbele portie te koken. Na ongeveer tweederde van de kooktijd schept u een portie uit de pan in een diep- vriesdoos of-schaal. Koel deze portie snel af (eventueel in een bak met koud water) en vries het meteen in. Met name eenpans- gerechten, stoofschotels en maaltijdsoepen zijn uitstekend in te vriezen. Ook pizza's en harti- ge taarten zijn goed in te vrie zen. Pas wel op met sterk rui- kende en smakende ingredienten als ui, knoflook, wijn en azijn. Deze overheersen al snel het hele gerecht. Beter kunt u ze pas na het ontdooien toevoegen. Dit geldt ook voor zout, specerij- en en tuinkruiden. De bindkracht van bloem, maize- na en aardappelmeel gaat door het diepvriezen verloren. Dit maakt gebonden soepen en sauzen minder geschikt om in te vriezen. Gerechten kunt u na het ontdooien bijbinden met allesbin- der of een papje van bloem of maiizena met water. Maaltijdcomponenten los invriezen Natuurlijk kunt u ook onderdelen van de warme maaitijd apart bereiden en invriezen. Denk hier- bij aan bereid vlees, aardappels en aardappelvervangers en bouil lon. Verpak gaar vlees in porties in diepvriesdoosjes en schep er zoveel jus over dat het vlees onderstaat. Vlees dat van binnen rauw gegeten wordt (biefstuk, eendeborstfilet) is niet geschikt om in te vriezen. Ook gekookte aardappels zijn niet geschikt, maar u kunt wel aardappelpuree, zelf voorgebakken patates frites en gebakken aardappels invrie zen. Van aardappelpuree kunt u torentjes spuiten of aardappel- kroketjes maken. Vries deze eerst los in en verpak ze dan in doosjes of zakjes. Gekookte witte rijst en zilvervlies- rijst kunnen goed worden inge- vroren. Voor pasta is er geen sprake van tijdwinst. Het ontdooi en van de pasta duurt net zo lang als het koken. Natuurlijk kunt u wel pasta verwerken in gerechten die u wilt invriezen. Zelfgetrokken bouillon neemt in de diepvriezer minder ruimte in als u de bouillon tot ongeveer de helft laat inkoken. Na het ont dooien verdunt u de bouillon weer met water. Slim verpakken betekent sneller klaar De manier waarop u gerechten fruit beter af is in een doosje. Vlees en andere onregelmatig gevormde produkten kunt u het best in aluminiumfolie verpakken. Of in diepvrieskwaliteit plasticfo- lie dat u met een lasapparaat afsluit. Voor gerechten die u in de oven wilt verwarmen zijn alu miniumbakjes de beste keus. Magnetronbestendige verpakkingen Ontdooit u meestal in de magne tron, dan kunt u met name groenten en gerechten het best verpakken in bakjes die u zo uit de diepvries in de magnetron kunt zetten. Deze zijn er van ver schillende merken, van kunststof en van glas. Glazen bakjes heb- ben tot voordeel dat u ze ook in de combinatiemagnetron kunt gebruiken. Denk ook eens aan diepvries- en magnetronbestendige kookzak- later weer ontdooit en opwarmt bepaalt hoe u ze het best kunt verpakken. Hoe slimmer u dat doet, hoe eerder u klaar bent. Gerechten die u in de oven opwarmt verpakt u in aluminium- schaaltjes of diepvriesbestendi- ge ovenschalen. Pizza's en harti- ge taarten kunt u zelfs meteen in ronde aluminiumvormen bakken. U zet deze gerechten dan zo uit de diepvries in de oven. Voor gerechten die u in de mag netron ontdooit en opwarmt zijn er diepvries- en magnetronbe stendige schaaltjes van glas of kunststof. Vriest u meer gerechten in dan u schalen hebt, ga dan als voigt te werk. Bekleed de schaal met diepvrieskwaliteit aluminiumfolie of zet een diepvrieskwaliteit kunststof zak in de schaal. Schep de maaitijd erin en laat deze in de vorm van de schaal bevriezen. Zodra de maaitijd door en door bevroren is, verwij- dert u de schaal. Die kunt u dan weer opnieuw gebruiken. Voor het ontdooien en opwarmen legt u de bevroren maaitijd zonder verpakking in de schaal. ken en braadzakken (te koop in keukenspeciaalzaken). Kookzak- ken kunt u gebruiken voor groen ten. U blancheert de groente in zo'n kookzak in de magnetron, vriest de groente in dezelfde zak in en verwarmt de groente later ook weer in dezelfde zak. In braadzakken kunt u stukken groot vlees of een hele kip invrie zen en later in de oven of combi natiemagnetron meteen gaar braden. In een diepvriezer die regelmatig wordt ge- opend, ontstaat op den duur een iaag rijp. Dat is niet te voorkomen. Maar rijp verhoogt de stroomkosten. Een laagje van ca. 2 mm dik betekent al een stij- ging in de stroomkosten van ca. 10% en een laagje van ca. 3/4 cm een stijging van ca. 75%. Verwijder de rijp daarom regelmatig, met een borstel of een ruitenkrabber. Is de rijp- laag te hard, dan wordt het tijd om de diepvrie zer te ontdooien. Een tot twee keer per jaar ontdooien is meestal voldoende. Kies hier- voor liefst een dag dat het flink vriest of in ieder geval echt koud is. Verpak alle pakket- jes afzonderlijk in een dikke Iaag kranten en stapel ze op tot een compact blok. Dek het blok af met kranten en dekens. Schakel de diepvriezer uit (door de stekker uit het stopcon- tact te nemen) en laat de vriezer ontdooien. U kunt dit bespoedigen door een teiltje met heet water in de vriezer te plaatsen. Maak de vriezer schoon met handwarm water met soda. Neem de diepvriezer daarna goed af met schoon water en droog de wan- den goed na. Schakel de diepvriezer weer in op de koudste stand. Leg de pakketjes zo spoedig mogelijk terug. Pas als de diepvriezer op temperatuur is, schakelt u terug naar de normale bewaartem- peratuur. AllerHande 131

Allerhande | 1992 | | pagina 131