Smullen van zelfgemaakt ijs Voorraadje babyvoeding Borrelhapjes Restjes komen van pas sneller worden ingevroren en hebben reeds ingevroren pro- dukten minder last van tempera- tuurschommelingen, die ook weer nadelig zijn voor de kwali- teit. Zo'n invriesstand is vooral handig als er meer tegelijk wordt ingevroren. Schakel de invries stand al bijtijds in (zie de gebruiksaanwijzing van uw diep- vriezer, meestal een dag van te voren), dan is de diepvriezer al extra koud als u de pakketjes erin legt. Invriescapaciteit is een maximum Snei invriezen lukt alleen als u de invriescapaciteit van uw diepvrie zer (zie de gebruiksaanwijzing) niet overschrijdt. De invriescapa citeit geeft de hoeveelheid aan die u tegelijkertijd binnen 24 uur van +25 °C tot -18 °C kunt invrie zen. Meestal komt dit neer op zo'n 10% van de totale inhoud. In een viersterrenvriesvak van een tweedeurs koelkast kunt u dus veel minder tegelijk invriezen dan in een grote diepvrieskast of -kist. Leg de in te vriezen pakket jes zo mogelijk in het voorvries- vak en anders tegen de wand van de diepvriezer. Daar is het het koudst. Zorg voor voldoende tussenruimte, zodat de koude lucht erlangs kan stromen. Vries nooit meer tegelijk in dan u bin nen de houdbaarheidstermijn kunt gebruiken. 'n Logboek voor overzicht Veel kleine pakketjes zijn natuur- lijk sneller door en door bevro- ren dan een groot pakket. Bovendien zijn ze makkelijker te ontdooien. Verpak de produkten daarom in porties die u per keer nodig hebt. Maak ook een aantal halve porties. Dan kunt u alle kanten op als er meer of minder mensen meeeten. Rechthoekige pakketjes zijn goed te stapelen. Voorzie elk pakketje van een eti- ket, waarop u de naam van het produkt, de hoeveelheid, de invriesdatum en eventueel ook de uiterste houdbaarheidsdatum noteert. Wanneer u elke produkt- soort een eigen kleur etiket en/of sticker geeft, bijvoorbeeld vis blauw en groente groen, is het geheel nog overzichtelijker. Gebruik een balpen of een water- vaste viltstift om vlekken te voor- komen. Met een diepvrieslog- boek kunt u makkelijk bijhouden wat er nog in de diepvriezer ligt. Verdeel de bladzijden van een schrift in zes kolommen voor de naam van het produkt, het gewicht per portie, de invriesda tum, de uiterste houdbaarheids datum, de plaats in de diepvries en het aantal porties. Als u een portie uit de diepvries neemt, streept u die in het logboek weg. Zo ziet u snel wat u nog in voor- raad heeft en wat er weer moet worden ingevroren. Een logische indeling in de diepvriezer voor- komt veel zoekwerk. Niet alles is geschikt U kunt veel, maar toch lang niet alle produkten invriezen. Melk en melkprodukten gaan na ontdooi en schiften. Ook mayonaise en zure room schiften na ontdooi en. Slagroom kan wel worden ingevroren. Gerechten gebonden met fijn zetmeel als bloem, mai'zena en custard lopen na ontdooien snel terug. Gebonden soepen, sauzen en ook via zijn daarom niet geschikt. Ook de bindkracht van gelatine loopt terug door diepvriezen. Heldere gelatinepud- dingen kunnen dan ook niet wor den ingevroren. Bavaroises, die slechts gedeeitelijk met gelatine zijn gebonden, kunt u wel korte tijd (een tot twee weken) in de diepvriezer bewaren. veel gerechten kunt u in de pan ontdooien en direct verwarmen. Ovenschotels, pizza's en hartige taarten ontdooit en verwarmt u in de oven. Zet voor dunne pizza's de oven op 225 °C of gasovenstand 5, maar voor harti ge taarten en andere gerechten niet hoger dan 175 °C of gas ovenstand 3. Bij een hogere tem- peratuur kleurt het gerecht al snel bruin, terwijl het nog niet helemaal ontdooid is. Eventueel kunt u het gerecht afdekken met aluminiumfolie. Appeltaart en bladerdeeggebak worden als u ze in de oven ont dooit, weer lekker knapperig. Heerlijk om dan half warm te ser- veren. Fruit wordt na ontdooien altijd slap. U kunt het het best verwerken in bijvoorbeeld fruitsa- lade, bowl, puddingen of ijs. Wilt u rood fruit gebruiken om ermee te garneren, laat het dan niet helemaal ontdooien. Ontdooien in de magnetron Een magnetron is ideaal in com- binatie met een diepvriezer, want in een magnetron kunt u produk ten vrij snel ontdooien zonder dat de kwaliteit achteruitgaat. Handig als u vergeten bent het vlees de dag ervoor uit de vrie- zer in de koelkast te leggen. Ont- dooi rauwe produkten als vlees en vis altijd op de ontdooistand. Reken op ca. 2 a 3 minuten per 100 gram, voor grote stukken op ca. 15 minuten per 500 gram. Maak stukken vlees of vis los van elkaar en leg ze naast elkaar in een schaal of op een bord. Omwikkel dunne delen (pootjes en vleugeltjes van kip), die eerder warm worden, halver- wege de baktijd strak met alumi niumfolie. Keer vlees en vis regelmatig om tijdens het ont dooien. Laat vlees en vis na het ontdooien nog ca. 5 minuten (voor kleine stukken) tot ca. 30 minuten (voor groot vlees) staan voordat u ze verder verwerkt. Groenten en gare gerechten kunt u in een gesloten schaal op driekwart of vol vermogen ont dooien en tegelijkertijd verwar men. Reken op ca. 1 a 2 minu ten per 100 gram. In uw diepvriezer kunt u natuurlijk ook zelf de lekkerste ijssoorten maken. Met, maar ook zonder, ijsmachine. In een ijsmachine houden draaiende schoepen de ijsmassa in beweging, zodat er niet te grote ijskristallen worden gevormd. Zonder ijsma chine voorkomt u dat er grote ijskristallen ont- Steeds een kleine por tie babyvoeding maken is niet echt handig. Het is veel makkelijker om in een keer vier tot vijf porties te koken en deze in te vriezen. Bereid de babyvoeding op de normale wijze en laat de porties snel afkoelen in een bak met koud water. Verpak de babyvoeding per portie in kleine kunst- stof of glazen bakjes. Opwarmen in de mag- staan door elk half uur alles even goed door te roeren. Als u het half bevroren ijs met de handmixer of staaf- mixer weer pureert, krijgt het ijs een mooie, fijne structuur. Het duurt zo'n vier tot zes uur tot het ijs geheel bevroren is. netron gaat natuurlijk het allersnelst. Reken op ca. 2 minuten per 100 gram op vol ver mogen. Zeker als er een groot feest in het verschiet ligt, is het handig om van tevoren te beginnen met het maken van hapjes en deze dan in te vriezen. Met name hapjes van bladerdeeg zijn heel geschikt. Vries bladerdeeghapjes kant- en-klaar, maar onge- bakken, in. U schuift ze zo uit de diepvries in de oven en presenteert een kwartiertje later heerlijk warme, knap- perige hapjes. Zonde om een restje bouillon of wijn weg te gooien, want over een tijdje kunt u dit bij het koken weer uitstekend gebruiken. Vries de bouillon of wijn in een ijsblokjesvorm in en verpak de blokjes later in een diepvrieskwaliteit plastic zak. U kunt de bevroren blokjes zon der te ontdooien aan het gerecht toevoegen. Ook een restje gezeef- de tomaten of vruchte- sap kunt u invriezen, in een ijsblokjesvorm of in kleine kunststof doosjes als margarinekuipjes of kuipjes van verse room- kaas. AllerHande 125

Allerhande | 1992 | | pagina 125