Slagroom in voorraad WAT DOET DE VRIESKOU MET UW VOEDING? S O M S W E L SOMS NIET NODIG: diepvriezen Diepvriezen is een uitzonderlijk goede bewaarmethode. Belangrijk is alleen dat het invriezen goed gebeurd: zo snel mogelijk en niet meer tegeiijk dan de diepvriezer of het vries- vak in een keer aan kan. Door diepvriezen maakt u pro- dukten langer houdbaar. De intense kou (-20 °C) zet de ont- wikkeling van micro-organismen stop. En het natuurlijk bederf, in gang gezet door enzymen of door oxidate, wordt bij deze lage temperatuur aanzienlijk ver- traagd. Maar het bederf wordt niet helemaal gestopt; soms zijn extra voorbewerkingen nodig om de houdbaarheid in de diepvrie zer te verlengen. Enzymen in groenten moeten bij- voorbeeld door blancheren wor- den vernietigd. En luchtdicht ver- pakken gaat oxidate, zoals het rans worden van vet, tegen. De samenstelling van produkten heeft grote invloed op de houd baarheid. Voor gebak, maaltij- den, vis en vlees varieert dit van een tot zes maanden. Fruit en groenten zijn in de diepvriezer ongeveer een jaar houdbaar, zacht fruit een maand of zes. Net zo lekker ais vers U eet 'uit de diepvries' niet min der lekker dan vers. De kwaliteit van goed (dus snel!) ingevroren produkten doet niet onder voor verse produkten. Met snel invrie zen voorkomt u dat grote ijskris- tallen in het produkt ontstaan. Zulke ijskristallen drukken de cel- wanden kapot, waardoor bij ont- dooien vocht en ook voedings- stoffen uit het produkt lopen. Dit gaat ten koste van de kwaliteit en voedingswaarde. Bij snel inge vroren produkten blijven de cel- wanden heel en blijven kwaliteit en voedingswaarde behouden. Er gaan dan door diepvriezen nauwelijks vitamines en minera- len verloren. Niet meer dan bij normaal bereiden. Voor invriezen zijn nodig Invriezen kan alleen in een vries- ruimte met een viersterrensym- bool: Dus in een diepvries- kist of -kast, in de vriezer van een koelvriescombinatie of in het viersterrenvriesvak van een tweedeurs koelkast. Vriesvakken met een, twee of drie sterren zijn alleen geschikt voor het bewaren van diepvriesprodukten. Het aantal sterren zegt iets over de temperatuur in de vriesruim- te. In een diepvriezer of vierster- ontdooien In tegenstelling tot invriezen moet ontdooien juist langzaam gebeuren. Dit geldt met name voor vlees, vis en gebak. Deze produkten kunt u het best al een dag van tevoren in hun verpakking in de koelkast zetten. Snel-klaar vlees als hamburgers, schnitzels en dergelijke hoeft van tevoren niet te worden ont- dooid. Dit gebeurt tijdens het bakken. Ook ander vlees blijft beter van kwaliteit als u het niet helemaal laat ontdooien, want dan verliest het vlees erg veel vocht. Het laatste deel ontdooit wel tijdens het bereiden. Alleen groot vlees dat van binnen rood of rose blijft, moet u tot in de kern laten ontdooien. Dep bevro- ren vlees altijd goed droog voor- dat u het gaat bereiden. Groenten met een bodempje water in de pan Behalve groenten hoeven ook veel gerechten niet eerst te wor den ontdooid. U kunt ze direct verwarmen. Doe de groente met renvriesvak is de temperatuur op -18 °C of lager in te stellen. Invriesstand voor extra kou Diepvriezers met een inhoud vanaf 200 liter hebben vaak een apart invriesvak en een invries stand, waarmee de temperatuur in de vriezer op -24 °C of lager gezet kan worden. Hierdoor kan Spuit van een restje stijfgeklopte slagroom mooie toefjes op een stuk aluminiumfolie. Laat de toefjes in ca. 1 a 2 uur bevriezen en verpak ze in een diep- vrieskwaliteit plastic zak. Een lekker toetje of een stuk taart gar- neert u snel met zo'n bevroren toefje slag room. De slagroom is in een kwartier tot een half uur ontdooid. een bodempje water in een pan en laat het op half hoog vuur eerst ontdooien. Maak reeds ontdooide groente steeds los van het nog bevroren stuk. Door het blancheren hoeft u de groen te nog maar tweederde van de normale kooktijd te koken. Ook 124 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 124