Van koffieboom tot koffiestruik Welke koffie kiest u? Oploskoffie: makkelijk alternatief Bewaren van koffie VerschiUende smaken Cafeine in koffie Koffie is niet meer weg te denken. Velen beginnen hun (werk)dag ermee en op aUerlei momenten is koffie een aan- leiding om te pauzeren of om nieuwe energie op te doen. Maar koffie is niet iets van deze moderne tijd, al in de zeventiende eeuw was het een geliefde drank. Reizende Europeanen kwamen terug uit het Midden-Oosten met ver- halen over 'de wonderdrank die vermoeidheid kon verdrij- ven'. Al snel werd koffie naar Europa verscheept en open- den de eerste koffiehuizen hun deuren. Sindsdien is het koffiegebruik alleen nog maar toegenomen. Oorspronkelijk groeiden de koffiebonen aan de koffie boom. Om het plukken te vergemakkelijken en de oogst te vergroten, wordt de koffie- plant nu steeds gesnoeid zodat het een struik blijft. Aan de koffiestruik groeien bessen, daarin liggen twee zaden tegen elkaar aan. Dat zijn de koffie bonen. Na het plukken wor- den de koffiebessen gedroogd en gepeld. De bonen die dan tevoorschijn komen, worden 'groene koffiebonen' genoemd. Groene koffie ruikt en smaakt nog niet naar kof fie. Om het karakteristieke aroma en de smaak tot uiting te laten komen, moeten de bonen eerst worden gebrand. Dat gebeurt in de koffiebran- derij. Eerst wordt uit verschil- lende soorten bonen een melange samengesteld en daarna wordt het in speciale ovens tot de bekende bruine koffiebonen gebrand. Er zijn meer dan zestig ver- schillende soorten koffiebo nen. Voor de koffie die wij drinken, zijn twee soorten bonen het belangrijkst: de Arabica en de Robusta. Arabica-bonen zijn fijn, zacht van smaak en zeer geurig, Robusta-soorten hebben 'n wat scherpere, pittige smaak. U kunt ongemalen koffie kopen maar ook gemalen, snelfiltermaling of oploskof- fie. Iedere soort heeft zijn eigen gebruiksmogelijkheden. Koffiebonen (1): deze worden voorverpakt verkocht. Het verschil in smaak tussen de merken wordt veroorzaakt doordat het mengsels van ver- schillende soorten bonen zijn. Het voordeel van het gebruik van bonen is dat smaak en aroma volledig behouden blij- ven en pas vrij komen als u de koffie maalt. Gemalen ko ffie: het is belang- rijk dat de koffie de juiste maalgrofte heeft voor uw manier van koffie zetten. Bij te grof gemalen koffie kan het water onvoldoende geur- en smaakstoffen aan de koffie onttrekken en wordt de koffie slap. Bij te fijn gemalen koffie kan het filter dichtslibben. Kant-en-klaar gemalen koffie met prove malim (3) is geschikt voor de koffiepot met rondfilter, waarbij u zelf water opschenkt, voor de cafe- tifere en voor de percolator. Snelfdtermalim (2) is een fij- nere maling die gebruikt moet worden in koffiezetapparaten en als u koffie zelf opschenkt in filterzakjes. Voor espresso (4) heeft u spe ciale espressokoffie nodig. Deze koffie is donkerder gebrand en pittiger dan ande- re koffiesoorten. Voor diegenen die heel snel klaar willen zijn, is er oplos koffie: koffiepoeder waaraan u alleen heet water hoeft toe te voegen. De kwaliteit van oploskoffie is de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd: de smaak is nauwelijks meer te onderscheiden van die van gewone koffie. Om oplos koffie te maken, zet men in de fabriek koffie door heet water op gemalen koffie te schenken. Hierna laat men het water zeer snel verdampen. De koffiepoeder blijft dan over. Er zijn twee methoden om het water te laten verdam pen: Vriesdroren (5): de vloeibare koffie wordt bevroren. Van het ijs maakt men kleine kor- reltjes die onder hoge druk vacuum gezogen worden. Daarbij verdwijnt het bevro ren water en blijft oploskoffie over. Sproeidroren (6): de vloeibare koffie wordt met behulp van warme lucht verstoven. Het water verdampt door de hitte en de stoom wordt direct weg- gezogen. Van de koffiepoeder die overblijft, maakt men kor- reltjes die luchtdicht worden verpakt. Voor een goede smaak en geur is het belangrijk dat de koffie vers is. Door blootstelling aan lucht en warmte verliest het snel zijn versheid. Bewaar kof fie altijd goed afgesloten op een niet te warme plaats. Zorg dat er geen vocht bij kan komen, anders gaat de koffie klonteren of schimmelen. Gemalen vacuum verpakte koffie kunt u ongeveer acht maanden bewaren. Verpakte bonen hebben een houdbaarheid van ongeveer tien weken. Oploskoffie die nog niet geopend is, is vrijwel onbeperkt houdbaar. Koffie is er in veel verschillen- de melanges. Zo zijn er mild, pittig en krachtig smakende koffiesoorten. Kies de koffie die u het lekkerst vindt. Dat kan varieren met het tijdstip van de dag. Sommige soorten koffie kunt u de hele dag door drinken, maar een extra krachtige of extra geurige melange is weer meer geschikt als 'after-dinner koffie'. Er is ook koffie met een toege- voegd aroma, zoals Butter scotch, Amandel-Chocolade, Rum-Orange of Cappuccino. Ook deze koffie is het lekkerst 'after dinner'. De opwekkende werking van koffie wordt veroorzaakt door de stof cafe'ine die van nature in de koffieboon zit. Voor mensen die daar niet goed tegen kunnen, is er cafeine- vrije koffie. De cafe'ine wordt v66r het branden uit de kof fiebonen gehaald. Men behandelt de bonen eerst met stoom en daarna wordt er een onschadelijk oplosmiddel aan toegevoegd. De cafeine lost hierin op. Het oplosmiddel mbt cafeine wordt weer met behulp van stoom verwijderd. Daarna worden de bonen gebrand en verder verwerkt. Cafeinevrije koffie heeft net zoveel geur en smaak als gewone koffie, want cafeine is geur- en smaakloos. Er is ook cafeinevrije oploskoffie. Naast cafeine bevat koffie ook een bepaald zuur. Dit zuur werkt enigszins prikke- lend op de maag- en darm- wand. Voor mensen die snel last hebben van hun maag kan dat hinderlijk zijn. Daarom is er speciale 'maagvriendelij- ke' koffie waaruit dit verwij derd is. AllerHande 113

Allerhande | 1992 | | pagina 113