WEET WAT JE EET voeding, geneeskunde, opvoeding, architectuur en landbouw. In de biologisch-dynamische land- bouw worden naast de biologische principes (gebruik van natuurlijke meststoffen en gewas- beschermingsmiddelen) ook kosmische invloe- den zeer gericht gehanteerd. Planten halen hun voedsel en groeistimulans zowel uit de aarde als uit de kosmos, onder andere door de inwerking van zonlicht en maan. De biologisch-dynamische landbouw hoort helemaal bij een antroposofische leefwijze. Bio- logisch-dynamisch geteelde produkten zijn her- kenbaar aan het Demeter of Biodyn keurmerk. Deze produkten zijn niet te koop bij AH. De biologische of ecologische landbouw is pas in het begin van de jaren zeventig ontstaan als reactie op de verkwisting en vervuiling die de welvaart met zich meebracht. Het milieu staat hierbij centraal. Er wordt verbouwd zonder che- mische meststoffen en bestrijdingsmiddelen. De natuurlijke kringloop wordt daarbij zoveel mogelijk in stand gehouden en waar nodig her- steld met natuurlijke middelen. Kosmische aspecten blijven buiten beschouwing. Biologi sche produkten zijn herkenbaar aan het EKO- keurmerk. I WAT IS MACROBIOTISCHE VOEDING? Macrobiotische voeding heeft een heel andere achtergrond dan reformvoeding. Macrobiotiek is een leer die berust op een combinatie van 5000 jaar ervaring en wijsheid van het Japanse Zen- boeddhisme en de Westerse wetenschap. Voed sel en voedselbereiding nemen een belangrijke plaats in. Er moet een evenwicht worden gezocht tussen de twee tegengestelde krachten Yin en Yang. Yin is vrouwelijk, passief, koud, duister, vochtig, zuur en zoet. Yang is mannelijk, actief, warm, licht, droog, zout en bitter. Elk voedingsmiddel heeft een eigen karakteristieke Yin/Yang-verhouding en door bakken, koken of zouten kan deze verhouding worden veranderd. Elk individu moet zich anders voeden om een evenwicht te bereiken tussen de twee polen. Streng macrobiotische voeding bestaat geheel uit granen. In een meer gematigde macrobioti sche voeding worden ook wel wat groenten, fruit en heel weinig dierlijke produkten gebruikt. De voorkeur gaat uit naar ecologische of biologisch- dynamische produkten. AllerHande 91

Allerhande | 1992 | | pagina 91