- - »voe/J/y1 wikkelingen in een aantal opzichten het leven op een negatieve manier bei'nvloedden. Met name de invloed van deze ontwikkelingen op de kwaliteit van de voeding verontrustte de leden van de Reformbeweging. Door nieuwe produk- tieprocessen als uitmalen, pelien en raffineren ging de natuurlijke voedingswaarde van de pro- dukten achteruit. Daarom ontstond de reform- voeding die in reformhuizen te koop was. 'Laat het natuurlijke zo natuurlijk mogelijk' was en is nog steeds de stelregel. De reformgedachte van eind vorige eeuw is nu actueler dan ooit. Het milieu, de bio-industrie en het toevoegen van hulpstoffen aan levens- middelen zetten de mensen aan het denken. Velen kiezen voor reformvoeding met produk- ten die nu ook in de AH-supermarkt een plaats innemen. Door de winkel verspreid vindt u eveneens van verschillende merken zulke pro- dukten. Een heleboel produkten die oorspronke- lijk uit de reformhoek komen, zijn al heel gewoon geworden. Denk maar aan zilvervlies- rijst, allerlei volkorenprodukten (zoals meel, macaroni, spaghetti, koekjes, pannekoekmix, broodmix), muesli, rijstkoeken, mineraalzout en Biogarde produkten. Reformprodukten voldoen aan de volgende eisen: bet zijn volwaardige produkten, waarin de in oorsprong aanwezige voedingsbestanddelen behouden zijn,- er worden geen grondstoffen gebruikt, die afkomstig zijn van dode dieren. Reformproduk ten passen dus uitstekend in 'n vegetarisch menu. Mensen die liever geen vlees eten, zijn allang geen uitzondering meer. Het ontstaan en de ontwikkeling van het vegetarisme loopt min of meer parallel aan die van de Reformbeweging, maar de redenen om geen vlees te eten zijn in de loop der tijd wel veranderd. De oorspronke- lijke vegetariers wezen het eten van vlees op ethische gronden af. Het doden van dieren voor consumptieve doeleinden stond hen tegen. Tegenwoordig staan bij hen motieven als het afwijzen van de bio-industrie en de voedselver- spilling, die door het produceren van vlees teweeg wordt gebracht, meer op de voorgrond. AH heeft een ruime keus in vleesvervangers. In de vitrines, gescheiden van het vlees, vindt u verschillende vegetarische produkten van Tivall: kebabs, schnitzels, hamburgers, sosijsjes, sate's, carre's en vegetarische mix. in het reformschap zijn er van het merk Zonnatura burgermix (voor het maken van burgers, kroketten en vegetarisch gehakt), kerrieballetjes, krokamix (waarmee u stukjes vlees in een gerecht kunt vervangen) en sandwichcreme voor op brood. Ook met gewo- ne produkten als eieren, kaas, peulvruchten, noten en tahoe kunt u vlees vervangen. Het milieu centraal Van recentere datum is de teelt van produkten, waarbij de zorg voor het milieu op de eerste plaats komt. De vraag naar milieuvriendelijker geteelde produkten neemt de laatste jaren dan ook toe. Ook hiervoor kunt u bij AH terecht. In de winkels staan bijvoorbeeld produkten met een EKO-keurmerk. Het EKO-keurmerk geeft aan dat een produkt biologisch, of liever ecolo- gisch geteelt is. Ecologie staat voor een manier van leven waarbij het milieu centraal staat. Mens en milieu zijn van elkaar afhankelijk. Ecologi- sche produkten worden daarom verbouwd zon- der dat er chemische meststoffen en bestrij- dingsmiddelen worden gebruikt. De natuurlijke kringloop wordt daarbij zoveel mogelijk in stand gehouden en waar nodig hersteld met natuurlijke middelen als organische mest en kruiden. De vruchtbaarheid van de bodem wordt alleen met natuurlijke middelen bevor- derd. In de biologische landbouw wordt heel zuinig omgesprongen met energiebronnen als gas en olie. Aan biologische produkten is niet te zien dat ze milieuvriendelijker geteeld zijn. Daarom is er nu het EKO-keurmerk. De over- heidsinstantie Skal controleert telers, veehou- ders en verwerkers aan de hand van normen die voor de teelt, produktie en verwerking zijn opgesteld. Produkten die aan deze eisen vol doen mogen het EKO-keurmerk voeren. Bij AH zijn de biologische produkten voorzien van het EKO-keurmerk. In een aantal AH-winkels staan naast de gele pakken van Zonnatura ook groene pakken. Dit zijn de biologische produkten van Zonnatura. Ook in andere schappen staan biolo gisch geteelde produkten. Zo is er EKO-tarwe- bloem en EKO-koffiemelk. Gecontroleerde teelt AH levert ook op een andere manier een bijdra- ge aan het verminderen van de milieuproble- men. Telers die voor AH aardappels, groenten en fruit produceren, worden sinds kort gevraagd dit zo milieuvriendelijk mogelijk te doen. Bij voorbeeld door heel zuinig te zijn met meststof fen en chemische bestrijdingsmiddelen en de produkten waar mogelijk op een natuurlijke manier te beschermen, zoals met behulp van sluipwespen en roofmijten. Het Centrum voor Landbouw en Milieu heeft hier criteria voor opgesteld en AH zal controles uitvoeren bij de vaste leveranciers. De milieu-eisen zullen in de loop der jaren steeds scherper worden. Nu al verkoopt AH een aantal produkten van gecon troleerde teelt. 88 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 88