Hij ziet er stevig uit, maar is zo teer als een aardbei. Daarom wordt een komkommer van AH met zorg geteeld en verpakt. In de watten gelegd dus. Maar hij moet er niet alleen goed uitzien, hij moet vooral lekker smaken. De koelkast is taboe Telen op smaaJk maken, staan we even stil bij de verpakking. Een komkom mer is van nature verpakt in een groene schil. Toch wordt hij verpakt in krimpfolie. Dat verlengt de houdbaarheid met een week en houdt de kom kommer schoon, maar belang- rijker is de beschermende wer- king. Komkommers kunnen namelijk niet tegen tempera- tuurwisselingen, tocht, wind of kou, en verdragen ook geen beschadiging. Omdat ze voor ruim 90% uit water bestaan, drogen ze gauw uit en zijn ze snel slap. Een klein schram- metje is al genoeg om ze snel te laten rotten. In een dag kan het dan afgelopen zijn. Daar om dragen plukkers en inpak- kers handschoenen en worden de komkommers in folie ver pakt. Omdat enkele klanten kan er tot oktober/november geplukt worden. Drie teelten per jaar is veel, minder zou ook kunnen, maar dan raken de planten uitgeput en wor den ze extra gevoelig voor ziekten. Wanneer de kom kommers in de kracht van hun leven worden geplukt, is de kwaliteit van de komkom mers beter en smaken ze veel lekkerder. En daar draait alles om in die Friese kassen. Komkommers zijn (net als paprika's) gevoelig voor 'lage temperatuur bederfDe koel kast is dus geen geschikte plek om ze te bewaren en dat geldt ook voor de groentela. Kies liever een koele, donkere plaats. De ideale bewaartem- peratuur is 13 k 14 C° Gebruikt u een komkommer niet helemaal, snijd'm dan door met folie en al en dek het snijvlak af. De komkom mer droogt dan niet uit en blijft nog enkele dagen goed. daar bezwaar tegen hadden, is een proef gedaan met onver- pakte komkommers. De ver- koop liep terug! Kennelijk stelt u die extra jas op prijs en nu weet u ook wat het nut ervan is. De kunststof krat is ook een bewuste keuze: die wordt steeds opnieuw gebruikt, wat met kartonnen dozen niet kan, want die kun je niet schoonmaken. Waarom komen onze kom kommers uit Sexbierum als ze toch in kassen groeien? De met Danablue Komkommer- soep met krab licht gebruikt. Als de dagen met zonlicht echt te kort zijn, komen de komkommers uit Spanje waar natuurlijk zon licht in overvloed is. Maar, half december al worden de nieuwe steen- en houtwolbed- den gemstalleerd en jonge plantjes gepoot. Begin febru- ari zijn de eerste komkom mers plukrijp. Half mei wor den de planten gerooid, de kassen schoongemaakt en de bedden vervangen, een enorm karwei, en drie weken later begint de tweede teelt vrucht af te werpen. Sneller dan de eerste, want de dagen zijn inmiddels een stuk langer. Half augustus worden de kas sen opnieuw in orde gemaakt voor een derde teelt en dan Komkommer- mousse kassen staan middenin de Friese weilanden. In het Friese gras schuilen minder bedrei- gingen voor de gevoelige komkommers en het biolo- gisch evenwicht in de kas, dan wanneer ze in een gebied staan met kassen waar meer- dere produkten worden geteeld en waardoor er onge- wenste 'bezoekers' aanwezig kunnen zijn. Als de ramen openstaan vliegen er dus niet zo gauw verdwaalde insekten binnen. Schone lucht en licht doen komkommers goed. Er wordt overigens geen kunst- AllerHande 63

Allerhande | 1992 | | pagina 63