Z O fORDT IN DE WATTEN GELEGD Uitgekiend teeltsysteem en vakmanschap Vriendelijker voor het milieu n Schrammetje is funest Bijna het hele jaar door komen de komkommers van AH uit Sexbierum, van het Friese land, vlakbij de Wad- denzee. Behalve in een korte winterperiode (van december tot februari), dan worden de komkommers geleverd door onze tuinders in Spanje. Toch komen komkommers niet echt van het land. En groeien ze ook niet in weer en wind, want daarin gedijen ze niet. In een groot kassencomplex rijpen de komkommers aan ongeveer twee meter hoge plan ten, die in bedjes van steen- of houtwol wortelen. Een fijnmazig leidingennet voorziet elke plant van water en voeding. Het klimaat is optimaal. Alles wordt compu- tergestuurd: voeding, water, temperatuur en luchtvochtig- heid. Dit gesloten teeltsysteem zorgt met het vakmanschap van de tuinders voor de uitste- kende kwaliteit en de fijne smaak van de komkommers. Omdat smaak zo belangrijk is, wordt plantmateriaal gebruikt dat niet de grootste oogst of de grootste komkommers oplevert, maar wel de lekker- ste. Eenmaal geplukt (handwerk) worden de komkommers gesorteerd (de kromme gaan naar een inmakerij), Vervol- gens worden ze verpakt in folie met piepkleine gaatjes, zodat ze blijven ademen en er geen condens wordt gevormd. Daarna worden ze in de kunststof kratten gelegd, waaruit u in de winkel uw keuze maakt; dezelfde middag nog of de volgende dag, want de lijnen zijn kort. Dagelijks krijgen de AH-winkels verse komkommers, regelrecht uit Friesland. Er wordt soms gedacht dat zo'n teeltwijze onnatuurlijk is, en niet-milieuvriendelijk. Dat is een begrijpelijke gedachte, maar niet juist. In de kas krij gen de planten alles wat ze nodig hebben en er sijpelt niets door in de bodem. De kassen hebben betonnen vloe- ren en een eventueel teveel aan water of voeding wordt opgevangen en hergebruikt. Dat de planten niet in aarde wortelen, is minder vreemd dan het lijkt. Ook in de natuur groeit en bloeit er veel zonder grand onder de voe- ten. Een bed van de juiste structuur en goede voeding zijn belangrijker dan aarde. In Sexbierum worden overwe- gend steenwolbedden gebruikt, waarin de planten snel en graag wortelen. Na de oogst worden ze omgesmolten tot stenen, die weer voor de bouw van woningen kunnen worden gebruikt. Omdat dit energie vergt, hebben de tuin ders proeven met houtwol gedaan. Dit is zo succesvol dat men hier in de toekomst vol- ledig op wil overstappen. Het materiaal, dat nu al zoveel mogelijk wordt toegepast, bestaat uit snippers dennehout uit Franse produktiebossen; van bomen voor de papierin- dustrie. Tel hierbij op dat pla- gen worden voorkomen of bestreden met biologische middelen (sluipwespen, roof- mijten) en het beeld is com- pleet. Weinig onnatuurlijk en bovendien aardiger voor het milieu. Afgezien van deze overwegin- gen krijgen de planten in dit systeem precies wat ze nodig hebben, niet meer en niet minder, en dat komt de kwali teit en de smaak zeer ten goede. Om het verhaal af te 62 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 62