Steeds meer Spaanse wijnen warme kaasbuideltjes BIJZONDER BORRELHAPJE: glasrecycling in z'n werk Vraag: Wat is een bouquet garni? in een warm land als Spanje wordt al eeuwenlang wijn gemaakt. Er is geen land ter wereld dat zo'n groot opper- vlak aan wijngaarden heeft als dit land. De export van wijn bleef in Spanje lange tijd wat achter. Er wer J vooral voor het eigen land Antwoordmogelijkheden O Een boeketje groenten, verschillend in kleur en uiter- lijk, gemaakt met o.a. sperzie- boontjes, worteltjes, asperges, doperwtjes, en bloemkool- roosjes, gebruikt als garnituur bij gebraden vlees. o Een bundeltje kruiden bestaande uit o.a. peterselie, een laurierblaadje, selderij en een takje tijm, samengebon- den met een draadje, bedoeld om soepen, sauzen en bepaal- de stoofvleesgerechten te aro- matiseren. Een garnituur bestaande uit blank gefruite uitjes, wor teltjes en reepjes mager gebak- ken spek, toegepast bij gestoofd groot vlees. Oplossing op bladzijde 98 gemaakt. Inmiddels is er het een en anderveran- derd. Rioja en ook Cava (mousserende witte wijn) wor- den in Nederland veel ver- kocht. De Spaanse AH Huis- wijn komt uit Vaidepenas, een Succes verzekerd als u tijdens een feestje deze warme gevulde kaasbuideltjes presenteert. Voor 16 kaasbuideltjes laat u 8 plakjes roomboter bladerdeeg (diepvries) in ca. 10 minuten op het aanrecht ontdooien. Ver- kruimel intussen boven een kom 250gfetakaas en knip er een bosjepeterselie boven fijn. Klop 2 eieren door het kaasmengsel en breng het geheel op smaak met versgemalen witte peper. Ver- warm de oven voor op 200 °C of gasovenstand 4. Smelt in een steelpannetje 50 gboter of margarine en bestrijk met de helft ervan de plakjes bladerdeeg. Klap elk plakje dubbel en snijd het doormidden. Rol met een deegroller elk vierkantje bladerdeeg uit tot vierkantjes van 8 x 8 cm en beleg ze met 1 eetlepel van de kaasvulling. Vouw het deeg rond de vulling omhoog, zodat een buideltje ontstaat. Zet de kaasbuideltjes op een met bakpapier beklede bakplaat en bestrijk ze met de resterende boter. Schuif de bakplaat in het midden van de oven en bak ze in ca. 30 minuten goudgeel en gaar. De buideltjes smaken warm uit de oven het lek- kerst. streek ten zuiden van Madrid. Ook in Navarra, de streek die noordoostelijk van Rioja ligt, worden lekkere Spaanse wij nen gemaakt. De witte wijn uit Navarra is droog en een tikkeltje fruitig. Hij past goed bij ovenschotels met vis, maar ook bij een toastje met (geite)kaas. De rode wijn heeft een voile, warme smaak met het typische vanille-aroma dat ook in een Rioja is te proeven. Heel geschikt om bij (gestoof- de) vleesgerechten en wild te schenken. Maar zomaar 's avonds smaakt de rode Navarra ook verrukkelijk, bij- voorbeeld bij een stukje extra pittige Zaanlander. 'Beamon- te', wit en rood, is een voor- beeld van een AH-wijn uit Navarra. De glasbak is bijna niet meer weg te den- ken in ons straatbeeld. Bijna 90% van alle Nederlandse huishoudens deponeert regel- matig lege flessen, stukgevallen glazen, potjes van bijvoorbeeld jam, pindakaas, mosterd of mayonaise in de glasbak. Maar wat gebeurt er nu precies met al dat verza- meld glas? De Stichting Promotie Glasbak (bestaande uit verschillende instanties en organisaties van bijvoorbeeld supermark- ten, slijters, horeca en glasfabrikanten, die glasrecycling belangrijk vinden) heeft een grote folder uitgegeven, waarin glashelder uitleg gegeven wordt over het verwerken van glas. U kunt de folder gratis aanvragen door een briefkaart te sturen naar: Stichting Promotie Glasbak, Parkstraat 99, 2514 JH Den Haag. AllerHande 5

Allerhande | 1992 | | pagina 5