MET SODA.ZEEP EN AZIJN Door het grote aanbod van moderne reinigers vergeten we soms dat er ook nog andere schoonmaakmiddelen zijn. Soda en groene zeep bijvoorbeeld. Misschien wat ouderwets, maar voor sommige klusjes heel doeltreffend. Zand, zeep, soda Soda: vetoplossend, ontsmettend en geuropnemend Vloeibare zeep: zacht voor materialen Schoonmaakazijn: ontkalkend - en ontvettend schoonmai In weinig tijd een optimaal schoonmaakresultaat berei- ken: met dat idee zijn de laat- ste jaren allerlei nieuwe schoonmaakmiddelen ontwik- keld. Prima op zichzelf, want er is niets tegen efficient huis- houden. De schoonmaakresul- taten van al deze speciaalmid- delen zijn vaak heel goed en in het gebruik zijn ze snel. Maar dat neemt niet weg dat de oude middelen nog steeds bestaan en prima werken. Zeep en soda bijvoorbeeld bewijzen goede diensten. Door de moderne ontwikke- lingen zijn ze een beetje op de achtergrond geraakt. Niet helemaal terecht. Ze zijn aan- gepast aan de moderne tijd. Naast de zachte zeep in potten is er ook al jaren groene zeep in makkelijk schenkbare en snel oplosbare, vloeibare vorm. En de soda van tegen- woordig kiontert niet meer, maar zit fijn strooibaar in handige busjes. Grootmoeder had vroeger een rekje in de keuken hangen met haar hele arsenaal tegen vet eh vuil in huis. Drie email- le potjes met de opschriften zand, zeep, soda moesten de waarborg zijn voor een schoon en blinkend huis. Zand, meestai fijn wit schelpenzand, was voor het schuurwerk. Zeep was voor het reinigen. En soda was ideaal als er vet losgeweekt, weckpot- of jam- potten ontsmet of luchtjes weggewerkt moesten worden. Nog-steeds kunnen we zeep en soda heel goed gebruiken, alleen zijn we soms vergeten waarvoor. Daarom de slimste toepassingen uit grootmoeders huishoudboek. Sinds eind achttiende eeuw wordt soda gewonnen uit keu- kenzout. Tot die tijd werd het gemaakt van salsoda-planten uit de zee, maar dat bleek te arbeidsintensief voor de toene- mende vraag. Door de jaren heen is de fabricage verfijnd. Tegenwoordig is soda gecon- centreerd en kristalzuiver. Het kiontert ook niet meer en zit verpakt in een handige her- sluitbare flacon (Driehoek). Soda heeft een paar belangrij- ke eigenschappen, waardoor het vooral voor schoonmaak- karweitjes in de keuken heel geschikr is: het ontvet, neemt geurtjes op zonder zelf geur achter te laten en is ontsmet tend. Soda kunt u als vetoplosser gebruiken voor aangekoekte pannen, aanrecht, tegels, dof glaswerk, barbecuerooster, ontstoppen van gootstenen, kammen en borstels, tuin- meubels en voor het filter van de afcuigkap. Voor alle toepas singen lost u soda op in heet water. Als ontsmetter gebruikt u soda om jampotten uit te koken, voordat u jam gaat maken. Wondjes kunt u des- infecteren met water waarin soda is opgelost. Dat soda schoonmaakt, geur tjes opneemt en geen geurtjes achterlaat, is handig op plaat- sen waar u etenswaren bewaart, zoals de broodtrom- mel, de snijplank en de koel- kast. Spoel altijd na met schoon water. Zeep wordt gemaakt door soda in te laten werken op vet of olie. Tegelijkertijd wordt er stoom doorheen geblazen. Hierdoor valt het vet in twee stoffen uit elkaar: glycerine en vetzuur. Het vetzuur en het loog vormen samen vloeibare zeep. De glycerine wordt ver- wijderd met behulp van water en zout. Zeep mag alleen zeep heten als hij gemaakt is uit plantaar- dige of dierlijke vetten. Vloei bare zeep is te gebruiken voor allerlei schoonmaakwerkjes. Vooral geschikt voor kwetsba- re materialen met een glans- laag. Vloeren van vinyl, par- ket, marmer, leisteen, plavui- zen of kurk worden prachtig schoon met een. sopje van vloeibare zeep en' blijven ook mooi. Op den duur ontstaat er zelfs een prachtige glans- laag. Andere gebruiksmogelijkhe- den van zeep: plantenluis kunt u makkelijk en veilig bestrij- den met een opiossing van zeep, water en spiritus. Verf- kwasten worden schoon en zacht als u ze insmeert met flink wat vloeibare zeep en dit even laat intrekken en daarna uitspoelt met lauw water. Hardnekkige vlekken in kle- ding of linnengoed verdwij- nen vaak als u ze insmeert met vloeibare zeep voordat her wasgoed de wasmachine ingaat. Ook schoonmaakazijn hoort thuis bij de ouderwetse schoonmaakmiddelen. Schoonmaakazijn-bevaf azijn- zuur en is daarom uitstekend geschikt om kaikaanslhg te verwijderen en vet op redos- sen. Door een seheut schoo'n- maakazij n aan een'emmer warm water toe te voegen heeft u een prima en doel treffend schoonmaakmiddel voor allerhande karweitjes in en om huis. Het maakt sani- tair en tegels weer kalkvrij en glanzend. Uw ruiten gaan weer bhnken. Schoonmaak azijn is biologisch afbreekbaar, dus niet belastend voor het milieu. 78 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 78