i VERS Z A C H T V Alles kan f Nederland heeft de veelzijdigheid van verse roomkaas ontdekt. Verse roomkaas is dan ook een gewaardeerde Vaste klant' in her koelmeubel van de AH-winkels. Er staan zeker acht merken die behalve naturel meestal ook nog een dere smaak in het assortiment hebben. Zacht en smeerbaar In de centrifuge •v e i ^o'n vijftien jaar geleden was verse roomkaas eigenlijk nog een tamelijk onbekend pro- dukt. Het begon allemaal met Bonrsin. Als smaakmaker op een stttkje stokbrood was de Bonrsin met kruiden en knof- look de eerste aanzet voor wat later uitmondde in het buiten- landse kaasplankje tijdens bor- reluurtjes. Tegenwoordig zijn de smeui'ge witte kaasjes met htm lichtzure maar romige smaak niet nieer weg te den- ken ttit de nroderne keuken. Want deze kaasjes smaken niet alleen lekker op toast of stok brood, ze zijn ook heel eschikt als basis voor spreads, ernes en sauzen. Voor kaas zijn drie basisingre- dienten nodig: melk, stremsel en zuursel. Dit geldt ook voor verse roomkaas, die in tegen- stelling tot de 'harde' kaas- soorten niet wordt geperst, gepekeld of gerijpt. Evenals Voor 'gevvonsjjkaas wordt ook voir yeKe roomkaas de melk eerst, door toevoeging van room, op het juiste vetgehalte gebracht. Voor verse roomkaas betekent dit ca. 10% vet. Daarna wordt de melk gepas- teuriseerd orn bacterien te ver- wijderen. Vervolgens wordt er aan de melk zuursel (melk- zuurbacterien) toegevoegd. Die zetten de in de melk aan- wezige suikers om in melk- zuur. Hierdoor wordt de melk ook dikker. Als laatste wordt het stremsel toegevoegd. Stremsel zorgt ervoor dat de droge bestanddelen van de melk, de wrongel, samentrek- ken en zich afscheiden van het vocht: de wei. Voor verse roomkaas is maar heel weinig stremsel nodig, omdat het vocht zich moet kunnen ver- niengen met de droge bestanddelen. Zo ontstaat een zachte, smeerbare structuur. Toch moet het teveel aan vocht uit de kaas worden ver- wijderd. Daarvoor gaat de 1 AH Verse roomkaas met knoflook en kruiden 2 Boursin met groene kruiden en knoflook 3 Boursin met peper 4 Bressot met kruiden 5 Bressot met ham B Ma Cuisine 7 MonChou naturel 8 Paturain met knoflook en kruiden 9 Paturain Light 10 St. Moret naturel dikke, lichrzure melk in grote centrifuges tot de juiste con- sistentie is bereikt. Door de toevoeging van room krijgt de kaas zijn voile smaak en zachte structuur. Verse roomkaas is een natuur- zuiver produkt zonder toevoe ging van conserveermiddelen. De laatste stap in de bereiding van verse roomkaas is het toe- voegen van wat zout en even- tueel kruiden zoals knoflook, peterselie, bieslook, majoraan of (gemalen) peperkorrels. Het vetgehalte van de room- kaasjes ligt op 70% van de droge bestanddelen; dat komt neer op ongeveer 30% in de kaas zelf. Dat is niet veel vet- ter dan de meeste harde kaas- soorten. Van Paturain en St. Moret is er ook een 'light' versie met een absoluut vetgehalte van maar 8%. Officieel mogen deze light-kaasjes geen 'room kaas' meer heten, maar de smaak is er niet minder om. 11 St. Moret Light Omdat deze kaas door het lagere vetgehalte iets minder smeu'fg is, wordt hij opge- klopt. Deze light' kaasjes Dat verse roomkaas heerlijk smaakt op een boterham of op een toastje bij de borrel, weten we allemaal. Maar wist u dat verse roomkaas ook verrukkelijk is als basis van koude en warme sauzen, in gebonden soepen, verkrui- meld over salades (ook de 'light" soorten) of in stoofschotels? Neutrale roomkaas, zoals Mon Chou en St. Moret, smaakt ook heel verras- send in desserts of in combinatie met gedroogd en vers fruit. Verse roomkaas laat zich ook goed vermengen met zure room, yog hurt of creme fraiche. Verpakte roomkaas kan in de koelkast een aantal weken worden bewaard. Stuit de verpakking aitijd goed af om uitdrogen te voorkomen. bevatten dan ook meer lucht dan 'gewone' verse roomkaas, waardoor ze minder geschikt zijn als toevoeging aan sauzen of warme gerechten. Op een toastje of'n stukje stokbrood zijn ze echter net zo lekker! 12 Verse room kaas met ananas AllerHande 69

Allerhande | 1992 | | pagina 69