Julienne: lunge, dunne reepjes De ml van smeltzout zoet KLAPSTUK HOORT BIJ HUTSPOT Wat is larderen Deze tijd van het jaar leent zich prima voor lekkere stamppotten en stoofvleesge- rechten. Bijvoorbeeld hutspot met klapstuk. Maar wat is klapstuk nu precies? Dit stuk vlees is afkomstig van de run- derborst. Het vlees is door- regen en grof van draad. Klapstuk kan zowel gekookt als gestoofd worden gegeten. Koken van klapstuk doet u als volgt: breng het vlees met ruim water, zout en kruiden aan de kook en houdt het ca. 3 uur tegen de kook aan met de deksel op de pan. Snijd het vlees daarna in plakken. Klap stuk stoven duurt iets langer, zo'n 3V2 uur. Kruid het vlees en schroei het dicht in hete boter. Voeg wat lauw water en een scheutje azijn toe en laat het vlees met de deksel op de pan lekker gaar sudderen. Af en toe keren. En julienne snijden is de Franse term voor het zeer fijn in lange, dunne reepjes snijden van groenten, vlees, vis of gevogelte. Prei, wortel, peterselie, knolselderij en champignons zijn voorbeelden van groenten die zich hier goed voor lenen. Een julienne wordt gebruikt als garnituur in soepen en sauzen, maar 00k wel als bestanddeel voor salades en ragouts. Kan ik suikervervangers veilig gebruiken? Heeft zoetstof een bittere na- smaak? Kan ik, nu ik zwanger ben, mijn koffie en thee met zoetjes blij- ven drinken? Deze en nog veel meer vragen over suikervervangers komen dagelijks binnen bij het Zoetmiddelen Informatie- centrum. Samen met een team van deskundigen volgt het Informatiecen- trum alle ontwikkelingen omtrent suikervervangers op de voet. Sinds kort heeft dit centrum een leuke Zoetwijzer uitge- bracht met de meest gestelde vragen en ant- woorden. Bovendien zit er een kaartje aan de Zoetwijzer gehecht, waar- mee u lekkere recepten zonder suiker kunt be- stellen. De Zoetwijzer is gratis aan te vragen bij: Zoetmiddelen Informatie- centrum, Postbus 110, 3640 AC Mijdrecht tel.: 02979-85419 Smeltzout wordt veelal genoemd als een van de ingredienten in smeerbare kaassoorten. Het wordt toegevoegd om te voor- komen dat vet bij het verwarmen en smelten van kaas uittreedt. Ook voorkomt het dat de vloei- bare kaasmassa draderig wordt. TEST UW KOOKKENNIS Antwoordmogelijkheden Q Het met spek omwikkelen of bedekken van vlees, wild of gevogelte, die snel en bij grote hitte gebraden worden. Zo wordt voorkomen dat het vlees uitdroogt. Meestal worden hier- voor dunne plakjes vers vet spek gebruikt. Q Culinaire vakterm voor 'vullen'. Bijvoorbeeld het vullen van eieren, aardappels, maar ook van vlees, wild en gevogelte. 0 Het doorrijgen van mager vlees met lange smalle reepjes vers spek, om te voorkomen dat het vlees uitdroogt tijdens het braden. (Hetjuiste antwoord kunt u lezen op bladzijde 90 AllerHande 5

Allerhande | 1992 | | pagina 5