Er waren al vier soorten Zaanlander kaas: mild, pikant, extra pikant en extra pittig. Sinds kort is er nog een vijfde variant, de zacht-milde. Een kaas die ook dat typische van alle Zaanlanders heeft. Zaanlander kaas is AH's eigen merk kaas. Een kaas met een heel eigen smaak en een heel eigen karakter. U had keus uit vier soorten; van mild tot extra pittig. Er is nu een vijfde smaak bijgekomen. Een nog jongere kaas met de naam 'zacht-mild'. Behalve een bij- zonder karakter heeft deze kaas ook een bijzonder ver- haal. Een verhaal waar we trots op zijn. Noord-Hoiland is een van de natste streken van Nederland geweest. Een soort gatenkaas zeg maar: er was meer water dan land. Grote meren als de Beemster en de Purmer lieten zich maar moeilijk temmen en overstroomden regelmatig. Maar Hollanders hebben de strijd tegen het water uitein- delijk toch gewonnen. Meer na meer werd ingepolderd. En polder na polder werd met gras ingezaaid. Er is iets met het gras van die oorden. En met de koeien die erop staan en de melk die ze geven. Het is niet precies te zeggen wat het is, maar het gras van Noord-Holland is anders dan elders in Neder land. Dat gras grote invloed heeft op de smaak van de melk is bekend. Dus ook met die melk uit Noord-Holland is iets aan de hand. Het is vroeger in heel Noord-Hol land was. En nou ja, het telt ook een beetje mee dat AH's hoofdzetel in Zaandam is. AH heeft zijn wortels in de Zaanstreek en is trots op de kaas die Zaanlander heet. Zaanlander is zonder meer de beste kaas die AH te bieden heeft. De kwaliteit is niet te evenaren. Het is een kaassoort die net even meer 'kaassmaak' heeft dan andere kazen. Zaan lander smaakt voller en smeu'i- ger. Behalve door zijn bijzondere karakter wijkt Zaanlander kaas ook nog op een andere manier af. AH gebruikt voor zijn kazen namelijk niet de gebruikelijke aanduidingen als jong, belegen of oud. De leef- tijd van de kaas wordt aange- geven door een smaakaandui- ding. Er zijn vijf soorten: zacht-mild, mild, pikant, extra pikant en extra pittig. Zacht-mild is de nieuwste variant. Het is een jonge kaas die met zijn romige smaak net de scherpste kantjes van Zaan lander afhaalt, zonder het karakter geweld aan te doen. Mild is een 8 weken oude, licht belegen kaas. Pikant is extra belegen en een maand of 7 h 8 oud. Extra pikant heeft een heel jaar liggen rijpen. En extra pittig is anderhalf jaar melk met karakter. En juist van die melk maakt AH kazen. Zaanlander, heeft AH die kazen genoemd. Want het is de Zaanstreek die mis- schien wel het meest typerend is voor dat oude Noord-Hol land. Daar zie je nog hoe het oud: een overjarige, brokkelige kaas, die bij AH heel voor- zichtig gesneden moet wor- den. Het is waar: Zaanlander is niet de goedkoopste kaas. Maar voor een kaas van topkwaliteit is dat vanzelfsprekend. Zaan lander is alleen op de bedie- ningsafdeling verkrijgbaar. AllerHande 53

Allerhande | 1992 | | pagina 53