champignons w Oesterzwammen: de pittige familie van de champignon MAKKELIJK TE BEREIDEN EN ONGELOOFLIJK VEELZIJDIG Elke champignon met de hand geoogst Steviger van smaak en structuur: de Franse grotchampignon CL -- i Tips voor het bewaren g van paddestoelen meststoffen en gedeeltelijk verteerd organisch materiaal in de vorm van stro. De com post wordt helemaal gepas- teuriseerd en is uiteindelijk zo Naast de champignon is een andere eetbare paddestoel in opmars: de oesterzwam. Oor- spronkelijk kwamen oesterzwammen uit Japan, maar al een paar jaar worden ze ook in Neder- land gekweekt. Een beetje nootachtig zou je de smaak kunnen noemen. Hij is in elk geval wat steviger van smaak dan de Hollandse champig non. De hoed is plat en breed. Net als grot- champignons slinken ook oesterzwammen maar weinig tijdens het bakken. goed als reukioos. Daarna wordt de compost nog afge- dekt met een laag dekaarde, waarin vocht goed wordt vast- gehouden. De Hollandse champignon komt vooral uit Limburg en West-Brabant, maar ook in andere streken in Nederland zijn champignonkweke. vinden. Met het klin met de bodemsoort hdiraen ze namelijk niets te maken. Het kweken van Hollandse champignons gebeurt in moderne, schone ruimten. De grootte van die ruimten ver- schilt: het ene bedrijf oogst enkele tienduizenden kilo's champignons per jaar, het andere honderdduizenden kilo's. Maar er zijn ook over- eenkomsten. Zo zijn alle champignonkwekers, groot of klein, ware specialisten. In hun bedrijven gebeurt veel gemechaniseerd, maar nog steeds wordt elke champignon met de hand geoogst. Heel voorzichtig afgesneden wel te verstaan, want champignons zijn kwetsbare produkten. Gaat het afsnijden (met een vlijmscherp mesje) al heel voorzichtig, de paddestoelen worden met net zoveel voor- zichtigheid in bakjes gelegd. Vervolgens is snelheid gebo- den, want champignons zijn beperkt houdbaar. In een zogenaamde gesloten koelke- ten worden de champignons naar de winkels van AH gebracht. Niet alleen tempera- tuur, ook de luchtvochtigheid is dan van belang. Te droge champignons herken je aan bruine plek'es7H.oe vporzich- tig champignons moeten wor den behandeld, blijkt wel uit het feit dat een kleine aanra- king al een verkleuring te zien kan geven. Kortom, AH's champignons worden nog voorzichtiger behandeld dan eieren. De *gewone' Hollandse cham pignons zijn er in twee soor- ten: fijn, veruit de meest ver- kochte soort, in bakjes van 250 gram, en middel, in bak jes van 500 gram. De fijne champignons hebben een hoeddoorsnede tussen 20 en 42 mm. De champignons middel heb ben een hoeddoorsnede tussen 35 en 60 mm. Al jaren worden die 'gewone' Hollandse champignons het meest verkocht. Maar steeds meer mensen stellen een wat steviger, smaakrijker soort op prijs. Die mensen ontdekken dan bij AH een Frans pro- dukt. Uit Noord-Frankrijk, om precies te zijn uit de omgeving van Compiegne, komt de grotchampignon. Daar, in de mergelgrotten, heerst een temperatuur die dag in dag uit, het hele jaar door, hetzelfde is. Grotchampignons zijn steviger dan gewone champignons en dat blijven ze na het bakken ook, want ze bevatten bedui- dend minder vocht. Boven- dien zijn ze iets langer houd baar en hebben ze een wat pit- tiger smaak en geur. Holland- Fijne champignons hebben een hoed doorsnede tussen 20 en 42 mm. Ze zijn verpakt in bakjes van 250 gram. Grotchampignons komen uit Noord- franse mergelgrot ten. Ze zijn wat steviger en wat pit- tiger van smaak en geur. Oesterzwammen worden tegen- woordig ook in Nederland gekweekt. Ze zijn verpakt in bakjes van 150 gram. se champignons worden afge sneden, maar grotchampig nons worden geplukt, zodat het voetje aan de steel intact blijft. En dat heeft een positie- ve invloed op houdbaarheid, smaak en behoud van voe- dingsstoffen. Deze grotcham pignons zijn in bakjes van 250 gram verpakt. Middel champig nons, verpakt in bakjes van 500 gram, hebben een hoeddoorsnede tussen 35 en 60 mm. Een paar tips voor liefhebbers van paddestoelen. Om smaak- verlies te voorkomen kunt u ze in plaats van afspoelen met water beter schoonvegen met keukenpapier. Er zijn voor dit doel ook speciale champig- nonborsteltjes verkrijgbaar (bij een huishoudelijke artikelen- zaak). Grotchampignons moe ten iets zorgvuldiger worden schoongemaakt. Aan de steel- tjes kunnen nog wat mergel- steentjes zitten. Champignons blijven mooier en langer wit als u ze na het schoonmaken even besprenkelt met wat citroensap. Heel makkelijk kunt u ze snijden met een eiersnijder. Tot slot nog een bewaartip. Alle paddestoelen nemen nogal snel geurtjes van andere produkten aan. Bewaar ze daarom niet vlakbij uien of vruchten. Koop champignons, grotchampignons en ook oes terzwammen liefst zo kort mogelijk voor u ze gaat gebruiken. Bewaar ze wel in de koelkast. Maar niet langer dan een dag of vijf, want ze kunnen niet zonder vocht en tijdens een lang verblijf in uw koelkast drogen ze uit. 36 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 36