VAN ZACHT TOT ZEER PITTIG Mosterdzaad is een van de oudste specerijen. Maar wat is mosterd nu precies? En hoeveel soorten zijn er? AllerHande licht een tipje van de sluier op. VerschiUende planten Vroeger een medicijn, nu een lekkemij Velden vol frisgeel bloeiende mosterdplanten. In Nederland zie je ze niet meer, maar in Hongarije en - in mindere mate - Polen, Roemenie en Zweden nog wel. En in Frankrijk natuurlijk, waar al in de dertiende eeuw allerlei mosterdmengsels werden uit- geprobeerd, waar mosterd nu in grote hoeveelheden wordt geexporteerd en waar het eigen gebruik met ongeveer zes procent per jaar toeneemt. Buiten Europa is vooral India befaamd om zijn mosterd- plantvelden. Dit land is dan ook de bakermat van mosterd - hoewel de eerste, driedui- zend jaar oude berichten over mosterd ook uit China afkomstig zijn. China is anno '92 tevens's werelds grootste mosterdproducent. Zo ligt de jaaiopbrengst tussen de twee- honderd- en tweehonderdvijf- tig ton! Ook Canada is een belangrij- ke leverancier van mosterd zaad. Er zijn verschillende soorten mosterdplanten, elk met z'n eigen varieteiten. De meest bekende zijn de soorten die de zwarte of bruine mosterdzaad en de witte of gele mosterd zaad leveten. In het algemeen is mosterd een mengsel van zaadjes van de mosterdplant, water, natuurazijn, kruiden en zout. De mosterdzaadjes worden gemalen nadat ze ongeveer 24 uur zijn 'geweld'. Door het malen worden de zaadjes ver- warmd en dikt het geheel in. De smaak van mosterd is afhankelijk van de samenstel- ling, waarbij de soorten mos terdzaadjes bepalend zijn voor de scherpte, en de soorten azijn en kruiden voor het aroma. De azijnsoorten en kruiden zijn het geheim van elk mosterdrecept. In het verre verleden diende mosterd hoofdzakelijk als medicijn. Volgens de oude Grieken bijvoorbeeld versnel- de het gebruik van mosterd in tal van gevallen het genezings- proces. De Hindoes zagen mosterd toentertijd als h^t wondermiddel voor vrijwel al hun kwalen. De mosterdzaad jes beschouwden zij boven- dien als een symbool van vruchtbaatheid. Tegenwoordig wordt mosterd met name als lekkemij gecon- sumeerd, bij kaas, worst en andere vleesprodukten, maar ook in tal van recepten; welke mosterdsoort dan gebruikt wordt, hangt geheel van de eigen voorkeur af. In totaal heeft Albert Heijn negen soorten mosterd met uiteenlopende smaken in het assortment. Leuk om te weten is dat de 'gewone' Fran- 1 Grey Poupon Dijon mosterd 2 Gulpen Limburgse mosterd 3 Huisman Zaanse mosterd 4 Kiihne mosterd extra pittig 5 Kiihne Franse mosterd 6 Luycks Franse mosterd 7 Marne Franse mosterd 8 Marne grove mosterd 9 Marne Groningse mosterd Niet alle soorten mosterd zijn in alie AH-winkels verkrijgbaar. se mosterd wordt bereid in Nederland, van germporteerde mosterdzaadjes. Deze mosterd is geel van kleur en zacht van smaak. De Franse mosterd die in Frankrijk wordt gemaakt is de Dijon mosterd - een beroemdere stad is er niet als het om mosterd gaat. Dijon mosterd is erg scherp van smaak en eenzijdig van aroma. De Hollandse mosterd is bruingeel van kleur en wat pittiger en grover van struc- tuur dan de 'gewone' Franse mosterd. Naast Franse (Dijon) mosterd treft u bij AH ook heel speci- fieke mosterdsoorten aan: Groningse, Zaanse, Limburg se, grove en extra pittige mos terd. Uw smaak bepaalt de keuze. Hoewel u natuurlijk niet per se hoeft te kiezen. Want juist bij dit 'veldgewas met duizend mysterieen', zoals mosterd in enkele Aziatische landen wordt genoemd, is het leuk om u niet tot een soort te beperken. 54 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 54