Stooftijden van rundvlees Gewiirztraminer Vraag: Wat wordt verstaan onder bearnaisesaus? Nieuwtjes, tips en wetenswaardigheden, voor u verzameld door de redactie van AllerHande. Gewurztraminer recept vindt u op bladzijde 66.) TEST UW KOOKKENNIS Antwoordmogelijkheden Een fijne saus die gemaakt wordt door wijn, azijn en eier- dooiers au bain-marie te verwar- men, waarna boter, dragon en kervel worden toegevoegd. Een fijne saus die gemaakt wordt door water en eierdooiers au bain-marie te verwarmen, waarna boter, peper en zout wor den toegevoegd. Een fijne saus die gemaakt wordt door wijn, azijn en eier dooiers au bain-marie te verwar men, waarna boter en tomaten- puree worden toegevoegd. (Het juiste antwoord en een AllerEerst 4 AllerHande Een lekker mals gestoofd runderlapje met aardappels en een echt Hollandse groente erbij, zoals spruitjes of rode kool, smaakt heerlijk op z'rvtijd. Maar een mals runderlap je vereist wel een juiste bereiding. Dit zijn de stooftijden van de verschillende soorten rundvlees die verkrijgbaar zijn bij Albert Heijn: Soort Stooftijd Magere runderlapjes ca. 3 uur Riblapjes ca. 3 uur Runderlapjes ca. 3 uur Doorregen runderlapjes ca. 3 1/2 uur Sukadelapjes ca. 2 uur YIN D'ALSACE vntft M>wxa)\Tavi^ Een glas koele, droge witte wijn is edn van de popu- lairste zomerdranken. Maar er zijn ook witte wijnen met een voile, verwarmende smaak. Bijvoorbeeld de Gewurztraminer uit het Elzasgebied. 'Gewiirz' staat voor kruidig en die kruidigheid proeft u. Het is een geurige, voile wijn die u het beste licht gekoeld kunt drinken. Als u de fles een uur voor gebruik in de koelkast legt, is de wijn goed op tem- peratuur. De smaak van een Gewurztraminer is zo krachtig dat deze snel overheerst bij gerechten met een zachte smaak. Bij een Gewiirztraminer horen dan ook hapjes met een uitgesproken smaak, zoals een stukje stokbrood met pate, een toastje met gerookte kipfilet en pittige kazen. Kernhem, oude Leidse kaas, Limburgse kaas, rookkaas en een pittige geitekaas passen er goed bij. Ook bij een traditionele zuurkoolschotel is Gewiirz traminer een uitstekende begeleider. 0

Allerhande | 1992 | | pagina 4