N VITAMINERIJK T AH M E R K Hoe lang is het vruchtesap houdbaar? Yier op een rij staan ze in de winkel: de vruchtesappen van het AH merk: appel, sinaasappel, grapefruit en tomaat. Stuk voor stuk zijn ze puur en vitaminerijk. Bijna evenveel vitamine C als in versgeperst sap Vruchtesap is heel geliefd en echt een drank van deze tijd. Per persoon drinken we er maar liefst 21 liter per jaar van (twintig jaar geleden was dat maar 3 liter!). Omdat er voor een liter sap van het AH merk (afhankelijk van de soort) 1 tot 2,5 kilo vruchten nodig zijn en om het sap zo voorde- De vruchtesappen van het AH merk zijn buiten de koelkast houdbaar tot de datum die op het pak staat. Zo lang ook blijft het vitamine C-gehalte vrij- wel op hetzelfde peil. Na die datum loopt het terug. Een aangebroken pak is beperkt houdbaar en moet koel worden bewaard. lig mogelijk aan te bieden, wordt het fruit niet in de schil ge'importeerd, maar in de vorm van geconcentreerd sap. Dat scheelt enorm in de trans- portkosten (vooral bij citrus- fruit dat uit Zuid-Amerika komt), want zo tellen het gewicht en de omvang van water en schillen niet mee. Alle vruchten worden dus uit- geperst op de plek waar ze groeien. Voor AH Sinaasap- pelsap is dat de streek rond het Braziliaanse Matao, zo'n 200 km landinwaarts van Sao Paolo. Na de pluk gaan de sinaasap- pels naar enkele grote sapcen- tra, waar ze worden gesorteerd en gewassen. Minder gave exemplaren worden emit gevist en dan rollen de 'appel- tjes van oranje' via de lopende band naar een complete battc- rij persjes, waar ze stuk voor stuk worden uitgeperst, nadat vlijmscherpe mesjes de schil hebben opengesneden. (De sinaasappels worden dus niet met schil en al uitgeperst, zoals soms gedacht wordt.) De schillen worden keurig terzijde geschoven. Het sap vloeit via zeven en centrifuges (om pit- ten, vliezen en vezels van de schil te verwijderen) naar een verdamper, waar onder vacuum bij lage temperatuur water aan het sap wordt ont- trokken. De waardevolle bestanddelen van sinaasappel- sap blijven daardoor optimaal behouden. Het geconcentreerde sap wordt diepgekoeld en tank- wagens brengen het nog net vloeibare concentraat naar tankschepen die het naar Europa vervoeren. Het over- hevelen gaat via kraakheldere, roestvrijstalen leidingen. En zowel de tankwagens als de schepen worden uitsluitend voor dit ingedikte sinaasappel- sap gebruikt. De schepen varen leeg temg, dat wil zeg- gen: gevuld met stikstof. Zo blijven ze brandschoon. Het hele proces gaat razend- snel. Vanaf het moment dat de vruchten worden geperst, AllerHande 31

Allerhande | 1992 | | pagina 31