EN VANDAAG GEVEILD, MORGEN BIJ AH In AH's Bloemen- en Plantencentrale in Woerden zijn 120 mensen dag en nacht in de weer om alle winkels van verse bloemen en planten te voorzien. Vanzelfsprekend zult u zeggen, maar wat komt er allemaal bij kijken? AllerHande volgde het dagelijks verse spoor... De inkopers moeten vroeg uit de veren t&H Een race tegen de klok, 20 mag het best worden genoemd. Er komt nogal wat bij kijken om de winkels van AH dagelijks van verse bloe men en planten te voorzien. Vooral omdat AH onder vers 00k echt vers verstaat. De bloemen die vandaag door de kwekers op veilingen worden aangeboden, staan morgen- ochtend vroeg in de AH-win- kels met een bloemen- en plantenafdeling. Dat klinkt simpel, maar die winkels zijn wel over het hele land verspreid. En bovendien, Albert Heijn is Nederlands grootste bloemist. Het is dus een enorm karwei om de vele miljoenen planten, bloemen en boeketten die er per jaar omgaan, dagelijks vers in alle winkels te krijgen. Het hart van die massale bloemen- en plantenverzorging is de AH Bloemen- en Plantencentrale in Woerden. Een klein deel van de bloe men en planten komt uit het buitenland. Rozen zijn naar verhouding vaker van buiten- landse afkomst: die komen 8 maanden per jaar uit Zimbab we. Maar het merendeel van het groen dat AH verkoopt is puur Nederlands. De bloe men komen voor 80% van veilingen, de rest koopt AH rechtstreeks van kwekers of in het buitenland. Van de plan- ten komt 60% van vaste kwe kers, veel meer dus dan de bloemen. Dat zit'm in het feit dat met kwekers van potplan- ten veel makkelijker een bepaalde standaard kan wor den afgesproken: potchrysan- ten bij voorbeeld moeten vijf open bloemen hebben. Dat weten de kwekers en dat leve- ren ze dus. Albert Heijn heeft een pot- plantenkoper en vier inkopers van snijbloemen. Die gaan elke ochtend voor dag en dauw naar de veilingen in het Westland en Aalsmeer. Om 6.30 uur beginnen daar de klokken te draaien. Het spreekt vanzelf dat de inko pers alleen het allerbeste wil- len hebben. En uiteraard tegen zo scherp mogelijke prij- 1. Kaapse viool (Saint Paulia) Hele jaar verkrijgbaar. 2. Freesia's Hele jaar verkrijgbaar. 3. Rozen Hele jaar verkrijgbaar, 4. Cyclaam Hele jaar verkrijgbaar. 5. Trosanjers Hele jaar verkrijgbaar. 6. Chrysanten Hele jaar verkrijgbaar. 7. Exacum Verkrijgbaar van mei tot en met September. A1 om 11 uur's morgens op de ochtend van de veiling moeten alle planten en bloe men in de Centrale in Woer den zijn gearriveerd. Ze gaan daar, nadat ze gekoeld ver- voerd zijn, onmiddellijk in een gigantische koelcel, waar het constant 4 °C is. Zo blij- ven ze het langst goed. En dan gaan de 120 medewerkers van de Bloemen- en Plantencen trale aan het werk. Om ervoor te zorgen dat u de bloemen straks zo vers mogelijk op tafel kunt zetten, werken ze daar in Woerden bij een temperatuur van maar 14 °C. Behoorlijk fris dus, maar het is voor het welzijn van het groen. Naast die constante lage tempera tuur in het hele gebouw, heerst er 00k een constante luchtvochtigheid en wordt ervoor gezorgd dat er geen spoortje van tocht te voelen is. Want tocht, daar houden planten niet van. 92 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 92