AllerEerst Cyclamen nu volop in bloei Dessertwijn niet alleen bij t dessert Tips, ideeen, informatie: van alles wat bij elkaar. Om even in te snuffelen, te onthouden en te bewaren. Creme FRAlCHE OF SOUR CREAM? GROENE ZEEP EN AZIJN: MILIEUVRIENDELIJKE SCHOONMAAKMIDDELEN 91P++Tt VtflJ*tl Bij de AH-winkels met een bloemen- en plan- tenafdeling zijn het hele jaar bloeiende planten te koop. Deze maand staat de bekende cyclaam in 't zonnetje. Figuurlijk gesproken dan, want als de cyclaam ergens niet van houdt dan is het warmte. Het liefst staat de cyclaam op een koel, licht plekje. De roze, rode of witte bloempjes groeien uit een wortel- knol. Als u de plant water geeft, giet dan niet op de knol, maar op de potgrond ernaast of op het schoteltje, en geef de plant eenmaal per week een bad in een emmer met lauwwarm water aangevuld met wat plan- tenvoeding. Pluk ver- welkte bladeren en bloe men er tijdig uit, dan kunt u lang plezier aan een cyclaam beleven. Wist u dat u voor de meeste schoonmaakklusjes, zoals het reinigen van vloeren, tegels, wastafels of wc's heel goed groene zeep en schoonmaak- azijn kunt gebruiken in plaats van chloor en allesreiniger? Kalkaanslag laat zich prima verwijderen door schoon- maakazijn. Groene zeep en schoonmaak- azijn zijn volkomen afbreek- baar en dus beter voor het milieu. Bovendien kunt u met deze middelen hetzelfde scho- ne resultaat bereiken. Alleen bij glanzend geverfde oppervlakken kunt u beter geen zeep gebruiken; daar worden ze dof van. Twee roomsoorten die steeds populairder worden, zijn creme fraiche en sour cream (zure room). Het zijn verse zuivelprodukten op basis van verse room die licht worden aangezuurd. Creme fraiche heeft een vetgehalte van 35% en sour cream een vetgehalte van 20%. Sour cream wordt vooral toe- gepast in koude sauzen of in warme gerechten die al van het vuur af zijn, omdat sour cream gaat schiften bij verhit- ting. Voor warme gerechten is creme fraiche meer geschikt. Als creme fraiche echter wordt toegevoegd terwijl het nog heel koud is, kan het gebeuren dat het produkt toch gaat schiften. Dit kunt u voorko- men door de creme fraiche tij dig uit de koelkast te halen en op kamertemperatuur te laten komen. Als u een magnetron heeft, kunt u het bakje - zon- der aluminium dekseltje - even voorverwarmen (ca. 1 minuut op 400 Watt). -i-i WUL Bb im De naam zegt het al: een des sertwijn is een zoete wijn die bij't nagerecht gedronken wordt. Tegenwoordig is het echter minder gebruikelijk om bij pudding of taart wijn te schenken. In Nederland wor den deze wijnen vaker 's avonds gedronken. De Fran- sen serveren dessertwijn ook wel bij uitgebreide theevisites, na de thee. Een echte dessert wijn is de zeer zoete Chateau Belingard. Monbazillac, die in een aantal grote AH-winkels verkrijgbaar is. Ook cream sherry of zoete Duitse wijnen kunnen als dessertwijn dienen. Dessertwijn wordt iets onder kamertemperatuur geserveerd in kleine wijnglazen. 4 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 4