OOK EEN CHEF-KOK EET WEL EENS SOEP UIT BLIK Geen wijn bij soep Kreeft-roomsoep Kervel-roomsoep Broccoli-roomsoep Heldere ossestaartsoep een restaurant op de kaart aan te treffen. Nu is erdus kant- en-klare mosterdsoep van het AH merk. Theus de Kok is zeer enthousiast over het resultaat: 'Eerst vond ik'm iets te scherp, maar nu de receptuur is aangepast (er is meer slagroom gebruikt) is ie zachter. Precies goed zo. Ik verwacht niet dat deze soep het meest verkocht zal wor- den, want je moet wel van mosterd houden, maar voor de liefhebbers is dit produlct zeer interessant. Leuk dat AH het aandurft.' Een goede visbouillon en slag- room vormen de basis voor deze roomsoep waarin de glansrol is weggelegd voor de kreeft. Extra cachet krijgt deze soep door het gebruik van garnalen, cognac en Madeira. Een rijk voorgerecht dus met kostbare ingredienten. Daardoor is deze soep iets duurder dan z'n'andere culi- naire soortgenoten. Wat is het oordeel van Theus de Kok die in De Echoput veel met kreeft werkt? 'Zonder meer goed. Met her- kenbare stukjes kreeft en gar- naal. In de eerste versie was het visvlees te fijn gesneden en vond ik de cognac overheer- send. Ook kon't romiger. Aan al die punten is gehoor gegeven. Toch denk ik dat de smaak nog beter naar voren komt als je op het laatste moment, als de soep al is opgediend, nog een beetje slagroom toevoegt of een toef- je geldopte room. Dat staat ook leuk.' De Kok is zeer te spreken over het eindresultaat: 'Het zout- gehalte is nu precies zoals het moet zijn. Opvallend is ook dat de Madeira niet over- heerst, wat snel gebeurt bij ossestaartsoep. Zelf zou ik de soep niet serveren zoals ie uit de pan komt. Dat heeft niets met de smaak te maken, maar met het uiterlijk. Ik zou'm nog een keer zeven door een doek, want ik zie nog vlees- vezeltjes. Maar nogmaals: de smaak is af. Als je deze soep vaker gebruikt, zou je er voor de variatie eens fijngesneden paddestoelen aan toe kunnen voegen - oesterzwammen, shiitake, grotchampignons - of in reepjes gesneden verse basilicum, die koop ik in het seizoen ook bij AH. Maar nodig zijn die toevoegingen beslist niet!' gedroogde kervel en slagroom. Was het kortst, want toen Theus de Kok deze soep proefde, wist hij meteen wat er ontbrak om het predikaat 'volmaakt' uit te kunnen rei- ken: een druppeltje Pernod, de beroemde Franse anijs- drank. De makers van AH's culiniare soepen namen dit advies ter harte en voegden een beschei- den hoeveelheid Pernod toe. Zelf vonden ze het een verbe- tering en dat was iedereen die mocht proeven met hen eens. Maar wat zou maestro De Kok ervan vinden? 'Perfect. Persoonlijk vind ik dit de mooiste soep van de vijf, maar nogmaals: dat is persoonlijk. Ook deze soep ga ik lcopen voor thuis.' Onze verbazing over het feit dat zo'n fameuze chef-kok thuis ook regelmatig werkt met basisprodukten uit blik, beantwoordt hij voor we een vraag in die richting kunnen stellen. 'Natuurlijk maak ik ook wel eens een blik open! Als ik ineens trek krijg in kippesoep dan pak ik een pot kippe- bouillon. Ik voeg daar dan meestal wel iets aan toe: een scheutje ketjap, wat sambal, een fijngesneden preitje en AllerHande 41 Wijn en soep gaan niet samen, zelfs niet als er wijn in de soep verwerkt is zoals in AH's heldere ossestaart soep. Het mag uiteraard wel, maar het voegt niets toe aan het genot. Een ware botsing ter hoogte van de smaakpapillen wordt veroorzaakt door wijn te drinken bij een gerecht waar een zuur in verwerkt is. Dat is meestal het geval bij een salade, maar ook bij mosterdsoep, want azijn is een bestanddeel van mos terd. Dus even wachten tot na de soep voor u het glas heft. dan heb je een heerlijk soepje. Maar om terug te komen op de kervelsoep: daar hoeft niets meer bij. Eventueel een beetje room op het laatst, maar echt nodig is het niet.' Broccoli is een heerlijke en zeer populaire groente, maar heeft ook een lastige eigen- schap: de roosjes 'verwelken' snel als ze eenmaal met hitte te maken krijgen. Theus de Kok adviseerde de soep te pureren en zo in te blikken vanuit de gedachte: 'die roos jes kun je er op het laatste moment zelf aan toevoegen'. AH was zo eigenwijs deze raad in de wind te slaan. De reden is eenvoudig te verldaren: in een restaurantkeuken is altijd wel verse broccoli voorhan- den, maar thuis ligt dat anders. Wie broccolisoep als voorafje serveert, zal daarna' geen broccoli op het menu zetten en het is niet de bedoe- ling dat u voor een kant-en- klare soep extra ingredienten nodig heeft, want dan is het geen kant-en-klare soep meer. AH was dus eigenwijs en voegde toch roosjes broccoli toe. Ondanks deze kwestie, die vooral met het uiterlijk te maken heeft, is Theus de Kok enthousiast. 'Duidelijk broccolisoep, heel goed van smaak! Afgezien van die roosjes, heeft deze soep verder niets nodig!' De nieuwe culinaire soepen van het AH merk, herkenbaar aan een ver- pakking die opvalt in het schap. Het ingredientenlijstje voor deze soep was het kortst; alles draaide om runderbouillon, De enige culinaire soep van het AH merk waar vanzelf- sprekend geen slagroom aan te pas komt. Wel een mooie, krachtige runderbouillon met stukjes rundviees en een trio edele dranken: Madeira, sherry en rode wijn. Zowel het proef- panel als Theus de Kok von den deze soep in eerste instan- tie iets te zout, reden waarom de receptuur aangepast is.

Allerhande | 1991 | | pagina 41