Kiezen voor smaak IS KIEZEN VOOR Eerlijke sauzen 9gS N V Volgens Europese topkoks uit meer dan twaalf landen is het tijd dat we opnieuw de smaak en geur van 'eerlijk eten' ontdekken, ook in eigen keuken! Want ook daar geldt: eerlijk duurt het langst! Kiezen voor kwaliteit ERLIJKE Cas Spijkers, voorzitter van Eurotoques KEUKEN 0 In 1988 heeft de Belgische 2 meesterkok Pierre Romeyer g het initiatief genomen voor de oprichting van wat nu de Eurotoques heet: een associatie van topkoks uit meer dan f twaalf Europese landen (toque 1 is het Franse woord voor cj koksmuts). g Zij hebben schoon genoeg van de huidige smaakvervlak- s king die ontstaan is door intensieve teeltmethoden en het leggen van de nadruk op een mooi uiterlijk in plaats van een goede smaak. De Nederlandse afdeling van de Eurotoques staat onder voorzitterschap van chefkok Cas Spijkers van De Swaen in Oisterwijk, een van Neder- land's toprestaurants. Met tachtig leden is ons vaderlandse team meteen het grootste. Alle aangesloten koks verplichten zich alleen ingredienten van de hoogst mogelijke kwaliteit en met de beste smaak te gebruiken. In de praktijk komt dit erop neer dat men bij voorkeur produkten uit de biologische teelt verwerkt en zich concen- treert op wat het seizoen levert. De nadruk ligt op de natuurlijke, eigen smaak van de produkten. Cas Spijkers zegt hierover: 'Goede, eerlijke produkten hoef je niet te ver- stoppen achter ingewikkelde sauzen of kunstmatige smaak- versterkers. Een stukje eerste- klas vis, heel kort gepocheerd op een bedje van reepjes gestoofde snijbonen en een sjalotje, met wat jonge aardap- peltjes erbij, dat heeft geen verdere poespas nodig.' Smaak staat bij de Eurotoques voorop. Maar door de beste ingredienten te gebruiken en zo eerlijk mogelijk te koken, behouden produkten ook hun voedingswaarde. Dit zijn de belangrijkste kenmerken van de eerlijke keuken. Is 'eerlijk koken' nu alleen iets voor restaurants? Cas Spijkers: 'Natuurlijk niet. Maar belang- rijk is dat mensen zich meer bewust worden van kwaliteit en hogere eisen gaan stellen. Als mensen consequent gaan kiezen voor de beste produk ten, zijn we op de goede weg.' Volgens Cas is het niet nodig Heerlijke 'eerlijke' sauzen kunt u maken door beetgare groenten te pureren en met wat room, zout, versgemalen peper en verse kruiden op smaak te maken. Ook een eerlijke kerriesaus kan prima. Maak hem dan door champignons, knolselderij en kerrie even te fruiten in de koekepan met ech- te boter, er goede kippebouillon bij te doen en at te maken met een scheutje verse room. om alleen maar produkten uit biologische teelt te eten. 'De ontwikkelingen in Nederland gaan heel hard en ook AH is op dit gebied heel goed bezig. Ze streven naar steeds betere teeltmethoden en besteden AllerHande 83

Allerhande | 1991 | | pagina 83