Wat biedt het AH Inkuilen: de beste bewaarmethode BIETJES-ASSORTIMENT NOG MEER? Kwaliteit van het begin tot het eind De voedingswaarde per honderd gram Zoals gezegd worden alle Albert Heijn-bieten met de hand uit de grond gehaald. Dat is nog steeds de beste manier om lelijke zwarte (beurse) plekken te voorko- men. Na de oogst worden de bieten 'ingekuild': op de grond wor den er (driehoekige) stapels van gevormd met een gemid- delde breedte van 180 cm en een gemiddelde hoogte van ruim een meter. De lengte van de stapels kan varieren, maar is dikwijls vele dentallen meters. Doorgaans gaan er 800 kilo bieten op edn strek- kende meter. Over de bieten wordt een laag stro aange- bracht en, om te voorkomen dat deze laag wegwaait, een dun laagje aarde. Als bescher- ming tegen vorst worden de kuilen eind november van een extra laag aarde voorzien. Gekookte bieten bieden heel wat culinaire moge- lijkheden. Dat daarvoor alleen de beste bieten goed genoeg zijn, spreekt voor zich. Per 500 gram verpakt op een schaaltje heeft Albert Heijn, van het eigen merk, al jaren gekookte bieten. Twee jaar geleden zijn daar, op schaal verpakt per 300 gram, de zogenaamde mini-bietjes' aan toegevoegd. En sinds kort vindt u bij de panklare groenten ook vers gesneden bietjes: een kant-en- klaar produkt van 400 gram. De kuilen worden altijd in noordoostelijke richting opge- steld, zodat de gure noordoos- tenwind er niet recht op kan blazen. Het effect van een kuil is te vergelijken met dat van een kelder. Afhankeiijk van de buitentemperatuur stijgt of daalt de binnen- temperatuur, maar dat gaat heel langzaam. Sterke temperatuur- wisselingen zijn er niet. Staafthermometers houden de tempera- tuur van de bieten precies in de gaten. Een graad of 5, 6 is ideaal. Een temperatuur onder de 5 °C of boven de 15 °C kan kwaliteitsverlies betekenen. Tot op heden blijkt inkuilen de beste bewaarmethode voor bieten. In de koelcel bewaren kan ook, maar dat levert een groot nadeel op: door de luchtcirculatie in de eel drogen de bieten uit en wor den ze minder smakeiijk. 'Op kuil' blijven de bieten ademen en groeien ze zelfs nog iets. Net als de vroege bieten vin- den ook de late bieten dage- lijks hun weg naar Albert Heijn. Opnieuw via Katwijk. Het bedrijf in Katwijk heeft zich gespecialiseerd in het koken en verpakken van biet jes. Zodra de bieten in kisten zijn aangeleverd, worden ze gewassen. Direct erna worden ze in drie grote ketels in water gekookt: de vroege bieten een half uur, de late bieten langer. Afkoelen doen de bieten in kisten. Ventilatoren versnellen dit proces. Tenslotte worden de bieten op de schaaltjes gelegd en machinaal verpakt en geprijsd. Bij het totale verwerkingspro- ces staan zorgvuldigheid en hygiene hoog in het vaandel. AllerHande 45 Hoe u de bieten ook eet, als warme groente of koud in een salade. De voedingswaarde per honderd gram is 37 Calo- rieen, 7 gram koolhydraten en 2 gram eiwitten.

Allerhande | 1991 | | pagina 45