Vraag EN ANTWOORD originele duitse brobdspecialiteiten "uit gecontroleerde welt" dek de oorspronkelijke smaa •llOOOvel Hoe voorkomje krimpen en ver- kleuren van katoe- nen kleding? Kan ik desembrood invriezen? l,er toiletpapier toilelpapier toiletpapier Het brood op z'n Vaak hoorje zeggen datje, voordatje een nieuw katoenen kledingstuk gaat dragen, het eerst een nacht moet laten weken in koud water. Hierdoor voorkom je dat het kledingstuk op den duurgaat krimpen. Naast krimpen kan je ook ver- kleuren voorkomen door witte azijn aan het koude water toe te voegen. Ik wilgraag weten of deze trues juist zijn. DHR M.D. TEZ. Hoe warmer het water, des te meer kans op krimpen. Een kle dingstuk een nacht in koud water laten weken om krimpen te voor komen is echter een fabeltje. Veel mensen laten nieuwe kle ding een nacht in koud water weken, niet om krimpen te voor komen, maar om de overtollige AHA Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? De bedrijfsleiding in uw AH-winkel zal met genoegen uw vragen beantwoorden. Voor meer informatie kunt u gratis bellen met de AH Servicelijn: 06-0305. Elke vraag wordt beantwoord: sommige direct, over andere bellen we u terug. Interessante vragen worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vragensteller afgedrukt. kleurstoffen uit het katoen te weken. Wast men het kleding stuk later in de machine dan is de kans kleiner dat andere kle- dingstukken gaan verkleuren. De true met azijn klopt. Azijn is voor sommige kleurstoffen een fixator. Dat wil zeggen dat de overtollige kleurstoffen juist in de vezels van het katoen verankerd worden. Zout of soda kan die- zelfde werking hebben voor andere kleurstoffen. Veel kledingstukken worden door de fabrikant al een keer gespoeld met een azijn- of zout- houdend middel om genoemd doel te bewerkstelligen. Sinds enige tijd eten wij uw Limburgs desembrood. Ik vind het handig om eens per week een aantal broden te kopen en in te vriezen. Nu heb ik mij laten vertellen dat dit brood niet geschikt is om in te vriezen. Is er misschien wel een andere manier om dit brood langer te bewaren? DHR. P.S. TEK. Zuurdesembrood is, net zoals bijna alle andere soorten brood, prima in te vriezen mits dit direct na aankoop gebeurt. Als u brood invriest in een goede vriezer kunt u het nog zeker 1 maand goed bewaren. In ons broodassortiment hebben wij echter twee soorten brood die minder geschikt zijn om in te vriezen; het Allinson en korte- krop. Deze broden bevatten rela- tief veel water. Tijdens het invrie zen vormt het water kristallen, waardoor de structuur van het brood enigszins wordt aangetast. Om die reden raden wij het invriezen van deze bro den af. Allinson- en kortekrop hebben echter het voordeel dat ze in een gesloten broodtrommel lang vers blijven. Juist door de relatief hoge vochtigheidsgraad van het brood droogt het minder snel uit. 104 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 104