Een stukje Hollands glorie: Nederlandse snijrozen zijn nu bij AH volop te koop. In de wintermaanden komen de rozen voornamelijk uit het buitenland, maar op dit moment is het puur Hollands glorie.. Mensen houden van rozen Ontelbare varieteiten Snijrozen heeft AH in veel verschillende, mooie kleuren. Ze zijn verkrijgbaar in alle winkels met een bloemen- en plantenafdeling. We doen zomaar een greep uit de ontelbaar vele soorten die als snijbioem gekweekt worden en ook bij AH ver krijgbaar zijn. Rood zijn bij voorbeeld de varieteiten Madelon en Jaguar. De roos Tineke is wit, terwiji Frisco en Golden Times geei zijn. Om de keus nog completer te maken zijn er vier soorten roze rozen: Sonia, Ibeta, Motrea en Euro- pa. De zalmkleurige varieteit van AH heeft de naam Floren ce of Darling. Stuk voor stuk mooie, roman- tische namen. En die passen bij rozen, want als er een bloem romantisch is, is het wel de roos. Een klassieke bloem zou je hem kunnen noemen. Het is dan ook geen wonder dat er eindeloos veel varieteiten uit de rozenfamilie te koop zijn. En er worden nog steeds 'nieuwe' rozen aan het enorme assortiment toegevoegd. Van origine is de roos een wilde plant. De meeste soor ten komen oorspronkelijk van het noordelijk halfrond. In Noord-Amerika zijn fossiele resten van rozen gevonden, die bewijzen dat de soort al minstens 32 miljoen jaar oud is. Europese en Noordameri- kaanse wilde rozen bloeien een keer per jaar; rozen uit Azie kunnen vaker tot bloei komen. Dat rozen dankbare planten zijn om te telen, weten men- sen al heel lang: waarschijnlijk werden ze vijftig eeuwen terug al geteeld in Afrika en Azie. Rozen werden meegegeven in de graven van overleden Egyptische farao's, in Ethiopie werden 500 jaar voor Christ'us al rozenslingers gemaakt en ook de oude Grieken waren dol op rozen. Het is ook een tijdje minder goed gegaan met de gekweek- te roos: na de val van het Romeinse rijk werd de plant een beetje vergeten en alleen in kloostertuinen nog gekweekt voor medicinale doeleinden. Rozenolie en andere delen van de plant hadden tal van heilzame uit- werkingen, meende men. Rozen kregen opnieuw de aandacht die ze verdienen, toen de Engelse koning Edward I in de dertiende eeuw de roos tot koninklijk embleem verhief. Vanaf dat moment verscheen de bloem in steeds meer familie- en andere wapens. De toch zo vreedzame roos is zelfs naam- gever geweest van een oorlog. De Rozenoorlog dankt die naam aan het feit dat de strij- dende partijen, de Engelse huizen York en Lancaster, elk een roos in hun wapen had den. Gelukkig kwam ook het vreedzame gebruik van rozen weer in zwang, vooral nadat de Franse keizerin Josephine een grote rozentuin liet aan- leggen bij haar paleis. Ze liet daar liefst tweehonderd ver schillende gekweekte rozen aanplanten. En die grote col- lectie is in feite de basis geweest voor alle gekweekte rozen die er nu zijn. Op dit moment is het aantal rozenvarieteiten niet meer te tellen. De telers creeren soort na soort. Tot voor kort was dat vooral een Europese zaak, maar tegenwoordig is er ook concurrentie uit de VS en Australia. En, hoe meer con currentie, hoe harder de telers streven naar een nog mooier resultaat. Niet alleen zijn er veel varie teiten, rozen zijn ook op een andere manier in te delen. Zo zijn er van de wilde of botani- sche rozen laagblijvende en hogere soorten. Er zijn groot- bloemige struikrozen, trosro- zen, klimrozen, dwergrozen, stamrozen, treurrozen en snij- 60 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 60