Hetbijzondere van de druif maakt de klasse vandewijn. KAZEN VAN AH Bijzondere Schweigener Guttenbergde "ondertitel' van deze voortreffelijke wijn van de zuidelijke berghellingen van Rheinland Pfalz luidt: Kerner Kabinett. En dat betekent dat-ie is gemaakt van een apart Duits druivenras: Kerner. Van daar dat frisse en fruitige. Dat tikkeltje muskaat in het bouquet. Dat bijzondere. Dat bijzonder lekkkere! Fles 0.7 liter BUITENLANDSE Brie: minder zout dan Camembert Verse roomkaas en Fromage aux noix Na een week of drie rijpen en te zijn omgeven door heel veel zorg en aandacht, is de Camembert klaar om naar de AH-winkels te gaan. En daar liggen dan de kaasjes die zelfs dichters aan het dichten hebben gezet. Camembert heeft een noot- of champignonachtige smaalc, die vooral wordt bepaald door de witschimmel, die overigens eetbaar en volkomen onscha- delijk is. Kenners weten wanneer Camembert op z'n allerlek- kerst is: tegen het einde van de houdbaarheidsdatum. Heel lekker erbij is een glas stevige Beaujolais. Brie is nog zo'n Franse kaas met een rijke historie. Rond Parijs ligt de streek Ile-de- Paris, en edn van de provin ces daar heet La Brie. Het verhaal wil dat Karel de Grote er rond 774 voor het eerst kennis maakte met de kaas die daar werd gemaakt, en beval om tweemaal per jaar een flin- ke hoeveelheid naar zijn kas- teel in Aken te brengen. Of het waar is weten we niet, maar het verhaal geeff wel aan dat Brie ook weer zo'n kaas is met veel legendevorming er omheen. Brie wordt op bijna dezelfde manier als Camembert gemaakt, maar er is een belangrijk verschil: doordat de rijpingbij een wat lagere tem- peratuur plaatsvindt, is Brie maar heel licht gezouten. Het gevolg daarvan is dat Brie wat minder lang houdbaar is. Nogal logisch dat ook deze kaas met veel oog voor kwali- teit wordt bereid. Daar gaat men heel ver in, en dat begint al bij de melk: alleen de beste melk van de beste koeien wordt gebruikt bij de berei- ding van Brie. Net zo goed als Camembert al lang niet meer alleen in Nor- mandie wordt gemaakt, is de kunst van het Brie maken ook over heel Frankrijk verspreid. AH's Brie bij voorbeeld komt uit het Franse Elzas-Lotharin- gen. Heel verse Brie is van binnen korrelig, maar in de loop van de tijd wordt het hart van de kaas steeds zachter en smeu'i- ger. Brie blijft het beste goed bij een temperatuur van onge- veer 6 °C, dus in de groentela van de koelkast. Haal hem een uurtje voor het aansnijden uit de koelkast: dan komt de smaak optimaal tot z'n recht. Bij Brie passen vooral; een glas fruitige Beaujolais of een zachte rode wijn, bijvoorbeeld een Bordeaux. Albert Heijn heeft ook een paar heerlijke kazen die niet uit Frankrijk komen. De heer lijke Verse Roomkaas is bij voorbeeld afkomstig van een Deens recept. Dat ook de Denen weten wat kaas is, proeft u meteen bij deze kaas, die een heel lichte knoflook- smaak heeft. Ook verrukkelijk is AH's Fro mage aux Noix, ofwel kaas met noten. Deze smeltkaas is een opmerkelijk lekkere en kwalitatief hoogstaande melange van Cheddar, Emmentaler en Goudse kaas, waaraan voor een extra zachte smaak nog wat room en boter zijn toegevoegd. De kaas dankt zijn naam aan de wal- noten die op de buitenkant zitten. Doet het goed op toast of stokbrood, en is met een lichte rode wijn een traktatie. AllerHande 45

Allerhande | 1991 | | pagina 45