Wat maakt de BUITENLANDSE VAN AH ZO BIJZONDER? Vier verschillende buitenlandse kazen zijn er van het AH merk. Natuurlijk de aloude Camembert en Brie, maar ook een paar kaasjes die net zoveel aandacht verdienen. Hoe verschillend de kazen ook mogen zijn, een ding hebben ze bij AH natuurlijk gemeen: kwaliteit. Camembert is een kaasje dat al eeuwen bekend is. Hoe lang weet niemand, maar wel bekend is dat een zekere Madame Harel de kaas in 1791 zodanig heeft verbeterd, dat de zegetocht over heel Frankrijk kon beginnen. Madame Harel kwam uit het Normandische plaatsje Camembert, vandaar de naam van de kaas. Tegenwoordig wordt Camembert al lang niet meer alleen in Normandie gemaakt. Maar wel staat er vlakbij de plek waar mevrouw Harel de kaas maakte, een standbeeld van haar. Zo hoog geven de Fransen, maar inmiddels ook velen buiten Frankrijk, van Camembert op. Camembert is een kaasje met een diameter van ongeveer tien centimeter en een dikte van 3 tot 4 centimeter. Toch is er voor e6n zo'n kaasje liefst twee liter koemelk nodig. Kwaliteitscontrole is bij de bereiding van groot belang. De kaas wordt gemaakt in vrij kleine hoeveelheden tegelijk. Vooral het zoutgehalte in de kaas is belangrijk voor de smaak en de schimmelvor- ming. Daarom wordt daar, na het stremmen en het vast laten worden, extra veel aan dacht aan besteed. Datzelfde geldt voor de schimmel. Tij- dens de droogtijd worden niet alleen de kaasjes, maar ook de planken waarop ze liggen met deze schimmel bestoven. Waarom? Om te voorkomen dat andere schimmels zich op de kazen vestigen en de smaak negatief bei'nvloeden. AllerHande 43

Allerhande | 1991 | | pagina 43