Klassieke IJSCOUPES DIE ALTIJD BLIJVEN Tip: De chocoladesaus kan heel gemakkelijk in de magne tron gemaakt worden. Roer de ingredienten in een kom en zet de kom in de magne tron. Verwarm het mengsel ca. 5 minuten op 500 Watt. Chocoladesaus goed door- kloppen. DAME IN HET WIT Dlt klassieke des sert heeft haar naam 'Dame Blanche' (dame in het wit) te danken aan het roomblanke uiter- lijk. De meest klassieke versie is een bolletje amandelroomijs in een coupe, met een rand van citroenijs, met daarop een halve witte perzik, gevuld met witte aalbessen. De blanke composi- tie wordt bekroond met een flinke toef stijfgeslagen slagroom. COUPE DAME BLANCHE (vaniile-ijs met slagroom en warme chocoladesaus) (nagerecht, 4 personen) Idee: Ais u in plaats van pure chocolade witte chocolade voor de saus neemt, wordt het een echte 'Dame Blanche'. Voorbereiden: ca. 10 minuten Bereiden: ca. 8 minuten Prijs p.p.: f 1,50 Bevat per eenpersoonsportie: 510 Calorieen vet37g- eiwit5g- koolhydraten 38 g POIRE BELLE HELENE 1 reep pure chocolade a 75 g, (vanille-ijs met peer 1/4 liter slagroom, en warme chocoladesaus) 1 eetlepel suiker, (nagerecht, 4 personen) 1 liter roomijs-vanille, 1 reep pure chocolade a 75 g, 1 spuitzak met fijne kartelmond, Vfe liter slagroom, ijsbolletjestang, 4 ijscoupes 1 liter roomijs-vanille, Voorbereiden: Boven steelpan met dikke bodem chocolade in stukjes breken. Helft van slagroom toevoegen en op laag vuur al roerende laten smelten. Blijven roeren tot het een dikke vloeibare saus is. Af laten koelen. Chocoladesaus tot gebruik afgedekt in koel- kast zetten. In kom rest van slagroom met suiker stijfklop- pen. Overdoen in spuitzak. Tot gebruik afgedekt in koel- kast leggen. Bereiden: Chocoladesaus opnieuw zachtjes verwarmen. Af en toe roeren. Intussen met ijsbolletjestang in elke coupe 2 bolletjes ijs scheppen. Over elke coupe 1 eedepel warme chocoladesaus schenken. Rest van chocoladesaus overdoen in kom. Elke coupe garneren met toef slagroom. Saus apart erbij serveren. 4 halve peren (uit pot of blik), ijsbolletjestang Voorbereiden: Boven steelpan met dikke bodem chocolade in stukjes breken. Slagroom toevoegen en op laag vuur al roerende laten smelten. Blij ven roeren tot het een dikke vloeibare saus is. Saus laten afkoelen. Tot gebruik afge dekt in koelkast zetten. Peerhelften in de lengte tot op 1 cm van bovenkant in dunne schijfjes snijden, zodat waaier ontstaat. Tot gebruik afgedekt in koelkast zetten. Bereiden: (Zonodig ijs uit diepvries in ca. 5 minuten iets zacht laten worden.) Chocola desaus opnieuw zachtjes ver warmen. Met ijsbolletjestang op vier dessertbordjes 2 bolle tjes ijs scheppen. Peerhelften waaiervormig naast ijs leggen. Over peer 1 eetlepel warme chocoladesaus schenken. Rest van saus overdoen in kom. Saus apart erbij serveren. Idee: Roer voor een verras- send smaakje eens een scheut- je gembersiroop en war fijnge- sneden gember door de cho coladesaus. In plaats van cho coladesaus kan de peer wor den overgoten met advocaat. Een hele lekkere variant op vanille-ijs is ijs met stukjes (witte) chocolade of ijs met nootjes en rozijnen. Voorbereiden: ca. 10 minuten Bereiden: ca. 10 minuten Prijs p.p.: f 1,75 Bevat per eenpersoonsportie: 430 Calorieen vet26g- eiwit5g- koolhydraten 44 g ICECREAM SODA (vanille-ijsdrankje met vruchten) (ca. 8 glazen) 1/2 liter aardbeien-roomijs, 1/2 liter roomijs-vanille, 250 g aardbeien, 250 g rode bessen (aalbessen), 200 g frambozen, 1 fles koolzuurhoudend bronwater a 1 liter, kleine ijsbolletjestang, 8 ijslepels met lange steel, 16 rietjes, 8 hoge glazen Bereiden: (Zonodig ijs uit diepvries in ca. 5 minuten iets zacht laten worden.) Aardbei en wassen en kroontjes verwij- deren. In zeef laten uitlekken. Aalbessen wassen, van steeltjes rissen en in zeef laten uitlek ken. Frambozen voorzichtig wassen en in zeef laten uitlek ken. In elk glas met ijsbolletjes tang 1 bolletje aardbeien- roomijs en 1 bolletje roomijs- vanille scheppen. Hierover aardbeien, aalbessen en fram bozen verdelen. Elk glas vul- len met bronwater. In elk glas een lepel en twee rietjes ste- ken. Direct serveren. Tip: In een goed gesorteerde huishoudelijke artikelenzaak kunt u speciale ijslepels kopen. Idee: Vervang voor een feeste- lijke versie het koolzuurhou- dende bronwater eens door een witte mousserende wijn. Mooi van kleur en lekker van smaak is bij voorbeeld een glas met wit vanille-ijs, groen pis- tache-ijs en plakjes kiwi, over goten door mousserende witte wijn of Duitse Sekt. U kunt de glazen desgewenst garneren met 'n blaadje citroenmelisse. Bereiden: ca. 20 minuten Prijs p. glas: f 1,50 Bevat per glas: 130 Calorieen vet 5 g - eiwit 2 g- koolhydraten 19 g OPERETTE- SUCCES Toen de compo- nist Jacques Offenbach in 1864 voor het eerst zijn Mooie Helena liet ont- voeren door de Trojaanse koningszoon Paris, gaf de uit- gaande wereld van Parijs zich meteen gewon- nen voor de ope- rette 'La Belle Helene'. Koks eerden het suc- ces van Offen bach door een ijscoupe met peer en chocola desaus, naar de Mooie Helena te noemen. UIT DE TIJD VANDE CHARLESTON Charleston, pol- kadot, lange sigarettepijp en icecream soda horen bij elkaar. Alleen de laatste, een kruising tus- sen een ijsje en een drankje, is nooit meer weg geweest. AllerHande 31

Allerhande | 1991 | | pagina 31