dato Hoe werkt anti- roos shampoo Vereniging BAS Wit is mooi, wit is kleurrijk, wit is altijd mode. Wit blijft wit met Dato. Want Dato bevat speciale witbeschermende stoffen die voorkomen dat wit vergeelt of vergrauwt. Dato maakt wit mooi zonder bleekmiddelen en zonder fosfaten. En om te laten zien hoe mooi wit is, krijgt u tijdelijk een paar witte sportsokjes kado. Bll ELK PAK DATO EEN PAAR SPORTSOKJES KADO. E-nummers staan voor additie- ven (hulpstoffen) die aan sommi- ge voedingsmiddelen worden toegevoegd om bepaalde eigen- schappen van het produkt te bei'nvloeden. Zo geeft een con- serveermiddel een langere houd- baarheid, terwijl kleurstoffen het uiterlijk verfraaien. Er circuleren in Europa al enkele jaren lijsten met onjuiste informa- tie over schadelijke en/of kan- kerverwekkende gevolgen van additieven. Bekend zijn lijsten die rond gaan onder namen als Hopital de Paris, Villejuif-Hospital of Villejuffe Krankenhaus-For- schungszentrum Deutschland. De werkelijke herkomst van deze lijsten is onduidelijk en helaas bevatten ze onjuiste informat'e. Zo zou de door u genoemde toe- voeging E 330 kankerverwek- kend zijn. E 330 is echter het onschadelijke citroenzuur, dat van nature voorkomt in citrus- vruchten. Ook de consumenten- organisaties waarschuwen voor dergelijke lijsten met misleidende informatie. In de wet staat aan welke voe dingsmiddelen welke hulpstoffen mogen worden toegevoegd. Additieven of hulpstoffen die schadelijke stoffen bevatten mogen in Nederland niet worden gebruikt. Bij deze beoordeling wordt echter geen rekening gehouden met eventuele allergie of intolerantieverschijnselen. Om zekerheid te krijgen over bepaal de additieven of hulpstoffen kunt u zich wenden tot het Voorlich- tingsbureau voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK te Den Haag. Vroeger had ik veel last van root. Sinds geruime tijd ben ik overgestapt op anti-roos shampoo. Tot m'n grote vreugde heb ik dan ook steeds minder last van roos. Vanwege dit resultant ben ik benieuwd hoe anti-roos shampoo eigenlijk werkt. MEVR.AvandtW.TEU. Als de huid erg droog is, kan de buitenste hoornlaag van de hoofdhuid afsterven. Deze dode huidcellen laten dan los en dat geeft een schilferig effect. Dit proces ondergaat iedereen in meer of mindere mate. Op zich hoeft u dan nog geen last van roos te hebben. Indien deze huidschilfers echter aan elkaar gaan plakken door vetafschei- ding van de talgklier worden de schilfers groter en duidelijk zicht- baar. Dit noemt men roos. Er bestaan diverse soorten anti- roos shampoos. Deze hebben niet allemaal dezelfde werking. In grote lijnen bestaan er drie ver- schillende manieren om roos te bestrijden. De eerste methode is gericht op de veroorzaker van roos. Deze antie-roos shampoos bevatten vaak bestanddelen zoals tijm, rozemarijn en berkenolie, die een stimulerende werking heb ben op de doorbloeding van de hoofdhuid. Dit noemt men ook wel de friserende werking. Door deze goede doorbloeding ster- ven huidcellen minder snel af en zal schilfervorming tegengegaan worden. De tweede methode om roos te bestrijden richt zich op het aan elkaar klitten van huidschilfers door overmatige talgafscheiding. Teershampoos of anti-roos shampoos op basis van zinkhou- dende stoffen hebben een uit- drogende werking op de hoofd huid waardoor men klitvorming kan tegengaan. De derde methode is meer gericht op de ernstiger vormen van roos waarbij men vaak te maken heeft met een open hoofdhuid. Het gaat hier meer om medicinale shampoos die dan ook niet verkrijgbaar zijn bij Albert Heijn. Met een anti-bacte- riologische aanpak hebben deze kuurshampoos een desinfecte- rende werking. Het nadeel van deze vrij agressieve shampoos is dat zij ook nuttige bacterien kunnen doden. Op de verpakking van anti-roos shampoos kunt u aflezen welke werkzame bestanddelen er gebruikt wor den. De verschillende bestandde len hebben niet bij iedereen dezelfde uitwerking. De klant zal dus zelf uit moeten maken welke anti-roos shampoo voor hem of haar het meest geschikt is. In AllerHande 5 is in het overzicht van nuttige adressen op het gebied van gezonde voeding (biz. 89) een storende fout geslopen. Adres en telefoonnummer van de Vereniging BAS te Heemstede moeten zijn: Postbus 51, 2100 AB Heemstede, 078-315054. De Vereninging BAS geeft voorlichting over chemische toevoegingen in voedsel. VOOR HET W1TSTE All AllerHande 81

Allerhande | 1991 | | pagina 81