Vraag EN ANTWOORD fr WBSm&r Hoe maakt men koffie cafeine-vrij en kan dit schadelijk zijn? Is het E-nummer 330 'bijzonder kanker- verwekkend'? &ng- - asP V4 Ik zou graag van u willen weten met welke stof cafeine uit koffie wordt gebaald. Is deze stof uiteindelijk niet schadelij- kcr voor de gezondheid dan cafeine MEVR.J.D. TEV. Sommige mensen kunnen de cafeine in koffie niet zo goed verdragen, maar willen wel graag genieten van de smaak en het aroma dat de koffie biedt. Daarom heeft men al heel lang gezocht naar een manier om de cafeine te verwijderen. In 1905 vond de Bremense koffiehande- laar Dr. Ludwig Roselius een methode om de cafeine uit de ruwe koffiebonen te verwijderen AHA Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? De bedrijfsleiding in uw AH-winkel zal met genoegen uw vragen beantwoorden. Voor meer informatie kunt u gratis bellen met de AH Servicelijn: 06-0305. Elke vraag wordt beantwoord: sommige direct, over andere bellen we u terug. Interessante vragen worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vragensteller afgedrukt. zonder nadelige gevolgen voor de stoffen die bepalend zijn voor de smaak en het aroma. Deze methode raakt nu verouderd. Steeds meer wordt overgegaan op een natuurlijk proces om de cafeine te verwijderen. De meest gebruikte methode is die van extractie met organische oplos- middelen'. De ruwe koffie wordt dan eerst voorbehandeld met stoom. Hierdoor wordt het waslaagje van de boon verwij- derd. (Dit is nodig voor een goede werking van het oplosmid- del). Na de stoombehandeling wordt de koffie gespoeld met het oplosmiddel. De cafeine lost hier dan in op. Daarna wordt voor het branden van de koffie het oplosmiddel met behulp van stoom verwijderd en opgeslagen voor hergebruik. Er blijft dan ongeveer een dui- zendste gram van het oplosmid del per kilogram koffie achter. Na het branden volgen er nog verschillende bewerkingen voor- dat de koffie gedronken kan worden. Door het malen en filte- ren van de koffie verdwijnen de laatste restjes van het oplosmid del. De minimale en toelaatbare hoeveelheid die uiteindelijk over- blijft van het oplosmiddel valt te verwaarlozen. Het hele procede van het onttrekken van de cafei ne aan de koffie wordt streng gecontroleerd. Zo kan de consu- ment een kwalitatief goed pro- dukt worden aangeboden, dat zelfs bij veelvuldig gebruik geen schadelijke gevolgen kan heb- ben. Recentelijk kwam ik in het bezit van een Duitse lijst van gevaarlijke en minder schadelij ke E-nummers bij toevoegingen aan levensmiddelen. Tot mijn grote verbazing bleek in uw AH huismerk tomatenketchup de toevoeging E330 aanwezig te zijn. Volgens die Duitse lijst is de toevoeging E330 sterk kan- kerverwekkend. Van Albert Heijn verbaast mij dit en daar om zou ik van u graag uitleg willen hebben over deze toevoe- MEVR.A.L. TER. -1 - V'"'- - .Si'

Allerhande | 1991 | | pagina 80